USS Phoenix
Logo
 Informacje o odcinku
 
Serial:The Next Generation
Tytuł:Symbiosis
Tytuł polski:Symbioza
 
Numer sezonu:1
Numer odcinka:22
Numer produkcyjny:123
Data premiery w USA:01-05-1988
 
Reżyseria:Win Phelps
Scenariusz:Robert Lewin
Muzyka:Dennis McCarthy
 
Ocena odcinka:7.9
Liczba oceniających:94
Oceń w skali 1 - 10:

Opis

Enterprise staje pośrodku wojny, jaką prowadzą między sobą dwie rasy o ładunek, który jest potrzebny dla przetrwania jednej z nich.Streszczenie

Podczas studiowania zmian magnetycznych i systemie słonecznym Delos, Enterprise odbiera wezwanie pomocy z obezwładnionego frachtowca. Statek przesyła czterech pasażerów na pokład wraz z ładunkiem statku. Dwóch z gości jest z technicznie zaawansowanej planety Ornara, a druga dwójka jest sąsiedniej planety Brekka. Załoga głowi się, kiedy dwie grupy zaczynają kłócić się o ładunek.

Picard dowiaduje się, że cenny ładunek w istocie jest lekarstwem na plagę, która męczy Ornara od dwóch wieków. Lekarstwo jest produkowane wyłącznie na Brecce, której obywatele dostarczają ją Ornaranom w zamian za żywność i inne podstawowe artykuły pierwszej potrzeby. Jednakże w tym przypadku, Brekkianie twierdzą, że Ornaranianie nie zapłacili za ich ładunek i przygotowują się odebrac go Brekkianom.

Broniąc się tym, że ich cywilizacja zostanie unicestwiona bez leczenia, Ornaranianie przekonują Picarda do mediacji. Jednakże Picardowi udaje się tylko przekonać Brekkian, aby dali próbki dla dwóch Ornaranian, którzy są na Enterprise. Kiedy tylko Ornaranianie biorą odtrutkę, dr Crusher uświadamia sobie, że rzekome lekarstwo jest niczym więcej jak narkotykiem... i że Ornaranianie są rasą uzależnioną od niego!

Najwidoczniej, Brekkianie zaniedbali poinformowanie Ornaranian, że plaga nie jest zabójcza i zamiast tego pozwolili Ornaranianom zostać uzależnionymi od fałszywego leku.

Picard, cytując Pierwszą Dyrektywę, odmawia poinformowania Ornaranian, że Brekkianie oszukiwali ich przez 200 lat. Zamiast tego, sprytnie odwraca stoły, wycofując się z wcześniejszej oferty naprawienia ornaraniańskiego frachtowca. W tej sytuacji, Ornaranianie nie będą mogli dotrzymać wymiany handlowej i będą się konsekwentnie oddalali od ich uzależnienia.

Tłumaczenie: Nestor the Q
Źródło: Startrek.comPliki wideo

Zwiastun odcinka (3 MB)
© Copyright 2001-2009 by USS Phoenix Team.   Dołącz sidebar Mozilli.   Konfiguruj wygląd.
Część materiałów na tej stronie pochodzi z oryginalnego serwisu USS Solaris za wiedzą i zgodą autorów.
Star Trek, Star Trek The Next Generation, Deep Space Nine, Voyager oraz Enterprise to zastrzeżone znaki towarowe Paramount Pictures.

Pobierz Firefoksa!