USS Phoenix
Logo
 Informacje o odcinku
 
Serial:The Next Generation
Tytuł:Where Silence Has Lease
Tytuł polski:Gdzie panuje cisza
 
Numer sezonu:2
Numer odcinka:2
Numer produkcyjny:128
Data premiery w USA:11-12-1988
Data gwiezdna:42193.6
 
Reżyseria:Winrich Kolbe
Scenariusz:Jack B. Sowards
Muzyka:Ron Jones
 
Ocena odcinka:9
Liczba oceniających:135
Oceń w skali 1 - 10:

Opis

Załoga zostaje uwięziona w tajemniczej przestrzeni przez istotę, która pragnie obserwować różne warianty ludzkiej śmierci.Streszczenie

Podczas przelotu przez sektor Morgana U.S.S. Enterprise zostaje nagle pochłonięty przez tajemniczy, nie posiadający wymiaru, niematerialny tunel.

Kapitan Picard jest zaskoczony faktem, że niebieski półmrok otaczający statek ze wszystkich stron w którym są uwięzieni niczym w pułapce, według pokładowych przyrządów nawet nie istnieje.

Pomimo różnych prób, okręt nie może się wydostać z tunelu, a na dodatek niespodziewanie pojawia się przed nim Romulański Warbird, który bez powodu zaczyna atakować. Niespodziewanie już po jednym strzale udaje się go zniszczyć. Chwilę później nadlatuje bliźniaczy statek Enterprise, U.S.S. Yamato. Wygląda na opuszczony, więc Riker i Worf przenoszą się na jego pokład. Doznają tam całej serii niewytłumaczalnych zjawisk ale na szczęście udaje im się bezpiecznie powrócić na Enterprise.

Nagle na głównym ekranie pojawia się olbrzymie ludzkie oko i przez chwilę obserwuje załogę. Zaraz potem ten tajemniczy byt przedstawia się jako Nagilum. Wyjaśnia, że wszyscy uczestniczą w jego eksperymencie, który ma na celu zbadanie ludzkiego życia, ze szczególnym nastawieniem na różne warianty śmierci. Ze spokojem informuje, że w następstwie jego badań zginie około jednej trzeciej załogi. Chwilę później niespodziewanie zabija sternika na mostku. Picard postanawia oszczędzić cierpień załodze i podejmuje jedną z najtrudniejszych decyzji w swojej karierze. Razem z Rikerem uruchamiają sekwencję autodestrukcji statku ustawiając odliczanie na 20 minut.

Pare minut później, oczekującego na śmierć kapitana odwiedzają Data i Troi. W czasie rozmowy starają się go przekonać, aby wycofał się ze swojej decyzji o zniszczeniu okrętu. Gdy im się to nie udaje, Data niespodziewanie pyta, co się dzieje z duszą ludzką po śmierci. Kiedy Picard próbuje wyjaśnić to zagadnienie w kategoriach wiary, okazuje się, że jego goście to postacie stworzone przez Nagilum. Kiedy kapitan odkrywa ten fakt przybysze znikają, a statek niespodziewanie zostaje uwolniony z tunelu. Po oddaleniu się na bezpieczną odległość procedura autodestrukcji zostaje odwołana. Picard zastanawia się jednak dlaczego Nagilum zdecydował się ich wypuścić. A ten jakby czytając w jego myślach pojawia się i wyjaśnia, że nie musiał kontynuować swojego eksperymentu po tym czego dowiedział się od Picarda. Ostatecznie kapitan zauważa, że ciekawość jest ich wspólną cechą.

Jaszczur


Pliki wideo

Zwiastun odcinka (3 MB)
© Copyright 2001-2009 by USS Phoenix Team.   Dołącz sidebar Mozilli.   Konfiguruj wygląd.
Część materiałów na tej stronie pochodzi z oryginalnego serwisu USS Solaris za wiedzą i zgodą autorów.
Star Trek, Star Trek The Next Generation, Deep Space Nine, Voyager oraz Enterprise to zastrzeżone znaki towarowe Paramount Pictures.

Pobierz Firefoksa!