USS Phoenix
Logo
 Informacje o odcinku
 
Serial:The Next Generation
Tytuł:Evolution
Tytuł polski:Ewolucja
 
Numer sezonu:3
Numer odcinka:1
Numer produkcyjny:150
Data premiery w USA:08-10-1989
Data premiery w Polsce:04-03-1998
Data gwiezdna:43125.8
 
Reżyseria:Winrich Kolbe
Scenariusz:Michael Wagner
Muzyka:Ron Jones
 
Ocena odcinka:7.4
Liczba oceniających:86
Oceń w skali 1 - 10:

Opis

Załoga musi walczyć o przetrwanie, gdy tajemnicza siła atakuje komputery i układy podtrzymywania życia USS Enterprise.Streszczenie

Doktor Paul Stubbs, znakomity naukowiec, przybył na pokład USS Enterprise, by obserwować eksplozję na powierzchni gwiazdy w sektorze Kavis Alfa, która zdarza się co 196 lat. Podczas gdy załoga przygotowuje się do wystrzelenia jednostki badawczej Stubbsa, statek zostaje gwałtownie wciągnięty na ognistą ścieżkę materii gwiezdnej. Komputery USS Enterprise początkowo nie odpowiadają na komendy stabilizacji, a potem, po przywróceniu normalnego stanu statku, komputer nie zgłasza żadnej usterki.

Postawiony przed prawdopodobieństwem awarii głównego komputera okrętu, Picard ostrzega Stubbsa, że misja może zostać przerwana. Stubbs, który poświęcił swoją karierę badaniu zdarzenia mającego miejsce raz na dwieście lat upiera się, że projekt musi zostać wykonany za wszelką cenę. Tymczasem Wesley Crusher doznaje szoku, dowiadując się, że przyczyną kłopotów Enterprise może być jego eksperyment naukowy.

Wesley rozmawia ze swoją matką, doktor Beverly Crusher, która powróciła na USS Enterprise po roku służby w Kwaterze Głównej Gwiezdnej Floty. Tłumaczy jej, że podczas eksperymentów pozwolił dwóm nanitom - mikroskopijnym robotom - na wejście w żyjące komórki. Wygląda na to, że teraz nanity gwałtownie się mnożą i praktycznie zjadają główny komputer, wyłączając po kolei systemy zasilania, obrony, komunikacji i podtrzymywania życia.

Co więcej, nanity ewoluowały, uzyskując samoświadomość i inteligencję. Kiedy Picard odmawia żądaniom Stubbsa, który chce zniszczyć roboty, naukowiec obawia się, że praca jego życia zostanie zrujnowana i sam próbuje je pozabijać. Próbując zatrzymać nanity, Picard prosi Datę o znalezienie sposobu na komunikację z nimi. Roboty, nieufne wobec ludzi, odmawiają zawieszenia broni. W geście dobrej woli Data pozwala nanitom wejść w swoje obwody i manipulować programem mowy, tym samym stając się przekaźnikiem w komunikacji z nanitami.

Przemawiając przez Datę, nanity ujawniają, że nie chcą nikogo skrzywdzić, ale muszą zbadać system komputerowy okrętu. Po przeprosinach Stubbsa za próbę zabicia ich i przygotowaniu im nowego domu na planecie Kavis Alfa IV, nanity ustępują, a nawet pomagają zrekonstruować rdzeń komputera, podczas gdy Stubbs wykonuje swój eksperyment.

Tłumaczenie: Nestor the Q
Uzupełnienia: Piotr Pajerski
Źródło: Startrek.comPliki wideo

Zwiastun odcinka (3 MB)
© Copyright 2001-2009 by USS Phoenix Team.   Dołącz sidebar Mozilli.   Konfiguruj wygląd.
Część materiałów na tej stronie pochodzi z oryginalnego serwisu USS Solaris za wiedzą i zgodą autorów.
Star Trek, Star Trek The Next Generation, Deep Space Nine, Voyager oraz Enterprise to zastrzeżone znaki towarowe Paramount Pictures.

Pobierz Firefoksa!