USS Phoenix
Logo
 Informacje o odcinku
 
Serial:The Next Generation
Tytuł:The Survivors
Tytuł polski:Ocaleni
 
Numer sezonu:3
Numer odcinka:3
Numer produkcyjny:151
Data premiery w USA:22-10-1989
Data premiery w Polsce:05-03-1998
Data gwiezdna:43152.4
 
Reżyseria:Les Landau
Scenariusz:Michael Wagner
Muzyka:Dennis McCarthy
 
Ocena odcinka:8.9
Liczba oceniających:176
Oceń w skali 1 - 10:

Opis

Załoga przybywa na Ranę 4, odosobnioną kolonię, gdzie tylko dwoje z jedenastu tysięcy mieszkańców cudem przeżyło niszczycielski atak obcych.Streszczenie

Po przesłaniu się na Rana IV, grupa zwiadowcza odkrywa, że cała planeta została zrównana z ziemią, oprócz małego kawałka lądu, na którym stoi nienaruszony dom. W środku poznają ostatnich ocalałych po ataku - Kevina i Rishon Uxbridge, starszą parę, która nie potrafi wytłumaczyć, czemu przeżyli zniszczenie - odmawiają też opuszczenia kolonii.

Tymczasem na Enterprise, umysł doradcy Troi zostaje w niewytłumaczalny sposób wypełniony muzyką, która się ciągle powtarza, dniem i nocą. Doradca zwierza się z problemu Picardowi i przyznaje, że w wyniku tego nie może odczytać emocji Uxbridge'ów.

Nagle powraca obcy okręt, który zaatakował wcześniej Ranę IV i ostrzeliwuje Enterprise, uszkadzając układy obronne staku. W ambulatorium, doktor Crusher próbuje usunąć nieustającą muzykę z mózgu Troi środkami uspokajającymi, później wywołując śpiączkę, ale nic nie działa - Troi nadal cierpi.

Ufając przeczuciu, które podpowiada mu, że obcy okręt w jakiś sposób odpowiada na życzenia Uxbridge'ów, Picard spotyka się z ocalałymi. Chociaż Kevin upiera się, że on i jego żona nie potrzebują pomocy załogi, Picard mówi parze, że Enterprise pozostanie na orbicie dopóki oni pozostają przy życiu.

Chwilę później, obcy okręt zaczyna ostrzeliwać dom Uxbridge'ów. W odpowiedzi, Enterprise niszczy obcą jednostkę. Chociaż załoga nie znajduje śladów życia na Rana IV, Picard nalega na obserwację planety.

Po kilku godzinach Geordi zgłasza, że dom Uxbridge'ów ponownie pojawił się na planecie - co więcej, para żyje i jest w środku! Picard przesyła ich na statek i zmusza Kevina do przyznania się, że jego dom, rodzina i okręt są tylko reprodukcjami oryginałów, które zostały zniszczone w pierwszym ataku.

Kevin przyznaje, że nie jest Ziemianimem, tylko Douwdem - nieśmiertelną istotą, potrafiącą przybierać różne formy i tworzyć sztuczne otoczenie. Wyjaśnia, że po przyjęciu ludzkiej formy, 50 lat temu, odwiedził Ziemię i zakochał się w Rishon, która przez całe życie pozostała nieświadoma jego prawdziwej tożsamości i niezwykłych mocy.

Niestety, kiedy agresywni obcy, znani jako Husnockowie, zaatakował Ranę IV, Kevin odmówił walki i zabijania - nawet w samoobronie. Jednakże jego żona walczyła i została zamordowana przez Husnocków, wraz z resztą mieszkańców kolonii.

Rozwścieczony śmiercią żony, Kevin użył swoich mocy - samą myślą zniszczył cały gatunek Husnocków, liczący 50 miliardów istot. Po przybyciu Enterprise, Uxbridge obawiał się, że Troi odkryje jego prawdziwą tożsamość, więc umieścił muzykę w jej umyśle, chcąc zablokować jej telepatyczne zdolności.

Oszołomiony zeznaniem Uxbridge'a, Picard mówi Kevinowi, że nie jest on w stanie osądzić jego zbrodni i odsyła go na planetę. Wcześniej jednak, Kevin przywraca Troi do normalnego stanu.

Tłumaczenie: Nestor the Q
Uzupełnienia: Piotr Pajerski
Źródło: Startrek.comPliki wideo

Zwiastun odcinka (3 MB)
© Copyright 2001-2009 by USS Phoenix Team.   Dołącz sidebar Mozilli.   Konfiguruj wygląd.
Część materiałów na tej stronie pochodzi z oryginalnego serwisu USS Solaris za wiedzą i zgodą autorów.
Star Trek, Star Trek The Next Generation, Deep Space Nine, Voyager oraz Enterprise to zastrzeżone znaki towarowe Paramount Pictures.

Pobierz Firefoksa!