USS Phoenix
Logo
 Informacje o odcinku
 
Serial:The Next Generation
Tytuł:Who Watches the Watchers
Tytuł polski:Obserwatorzy
 
Numer sezonu:3
Numer odcinka:4
Numer produkcyjny:152
Data premiery w USA:29-10-1989
Data premiery w Polsce:06-03-1998
Data gwiezdna:43173.5
 
Reżyseria:Robert Wiemer
Scenariusz:Hans Beimler
Muzyka:Ron Jones
Gościnnie występują:Ray Wise
 
Ocena odcinka:8.9
Liczba oceniających:104
Oceń w skali 1 - 10:

Opis

Gdy w federacyjnej stacji obserwacyjnej na obcej planecie dochodzi do wypadku, następstwem może być poważne skażenie kulturowe prymitywnej miejscowej cywilizacji.Streszczenie

Grupa federacyjnych antropologów, pracując w zamaskowanej pracówce na Mintaka III, obserwowała Mintakan - rasę wolkanopodobnych humanoidów, których poziom rozwoju jest porównywalny z ziemską epoką brązu. Ale kiedy eksplozja wyrzuca z placówki dowódcę ekspedycji - Barrona - i jego asystentkę - Warren - zostają oni poważnie ranni. Trzeci członek grupy, Palmer, zostaje oszołomiony wybuchem i oddala się poza placówkę.

Przesyłając się na planetę, by pomóc obywatelom Federacji, grupa zwiadowcza spotyka dwóch Mintakan - Liko i Onji. Zdziwiony widokiem przesyłania Warrena na Enterprise, Liko przypadkowo spada ze skały i zostaje poważnie ranny w upadku. Aby ocalić mu życie, doktor Crusher przesyła go na statek, chociaż tym samym łamie Pierwszą Dyrektywę Federacji, zgodnie z którą członkowie załogi nie mogą mieszać się w sprawy niżej rozwiniętych cywilizacji.

Odzyskując przytomność w ambulatorium, Liko słyszy Picarda obiecującego Barronowi, że znajdzie Palmera. Chociaż Crusher wymazuje mu pamięć krótkoterminową, zabieg nie działa i Liko wraca na planetę, pamiętając pobyt na Enterprise - opisuje Picarda innym Mintakanom jako boga, potrafiącego leczyć rany i cofać śmierć.

Aby znaleźć Palmera i zminimalizować jego kontakt z Mintakanami, Riker i Troi przenoszą się na planetę w przebraniu Mintakan. Słyszą Liko, mówiącego przyjaciołom o zdolnościach Picarda i są zszokowani, kiedy trzech mintakańskich wojowników przynosi Palmera. Liko natychmiast uznaje, że Palmer jest sługą Picarda, i przypodobają się bogu, oddając mu Palmera.

Podczas gdy Troi odwraca uwagę Mintakan, Riker przesyła się wraz z Palmerem na Enterprise. Kiedy Liko i reszta zauważają, co zrobił Riker, boją się, że Picarda rozzłości utrata Palmera. Aby się ratować, wiążą Troi i chcąc ją zabić, by udowodnić Picardowi swoją lojalność.

Bojąc się o życie Troi, Picard przesyła Nurię, przywódczynię Mintakan na pokład USS Enterprise, mając nadzieję, że przekona ją, że nie jest żadnym bogiem, a ona przekaże ten fakt swoim ziomkom. Mimo starań, kapitan nie potrafi przekonać Nurii, że jest śmiertelny - przekonuje się o tym dopiero, gdy widzi, że Picard nie może pomóc umierającej Warren. Mintakanka uświadamia sobie, że Picard nie ma władzy nad życiem i śmiercią.

Kiedy Troi ma zostać poświęcona, Nuria i Picard wracają na Mintakę III. Liko, wciąż wierząc, że Picard jest bogiem, zamierza udowodnienić wszechmoc Picarda, strzelając do niego z kuszy. Kiedy widzi Picarda cierpiącego od rany, uświadamia sobie swoją pomyłkę. Troi zostaje uwolniona, a Picarda - po wyleczeniu - żegna się z Mintakanami, których cywilizacja została skażona kulturowo, ale tylko w minimalnym stopniu.

Tłumaczenie: Nestor the Q
Uzupełnienia: Piotr Pajerski
Źródło: Startrek.comPliki wideo

Zwiastun odcinka (3 MB)
© Copyright 2001-2009 by USS Phoenix Team.   Dołącz sidebar Mozilli.   Konfiguruj wygląd.
Część materiałów na tej stronie pochodzi z oryginalnego serwisu USS Solaris za wiedzą i zgodą autorów.
Star Trek, Star Trek The Next Generation, Deep Space Nine, Voyager oraz Enterprise to zastrzeżone znaki towarowe Paramount Pictures.

Pobierz Firefoksa!