USS Phoenix
Logo
 Informacje o odcinku
 
Serial:The Next Generation
Tytuł:The Enemy
Tytuł polski:Wróg
 
Numer sezonu:3
Numer odcinka:7
Numer produkcyjny:155
Data premiery w USA:19-11-1989
Data premiery w Polsce:11-03-1998
Data gwiezdna:43349.2
 
Reżyseria:David Carson
Scenariusz:Michael Piller
Muzyka:Dennis McCarthy
Gościnnie występują:Andreas Katsulas
 
Ocena odcinka:8.9
Liczba oceniających:99
Oceń w skali 1 - 10:

Opis

Geordi nie może być zabrany z planety, a próbę ratunku utrudnia okręt Romulan. A im dłużej Geordi zostaje na powierzchni, tym większy wpływ ma na niego jej śmiercionośne pole magnetyczne.Streszczenie

Odpowiadając na wezwanie pomocy z federacyjnej planety Galorndon Core, Riker, Worf i Geordi odkrywają na niej wrak rozbitego okrętu i umierającego romulańskiego oficera - Patahka. Z powodu gwałtownych wyładowań energetycznych na powierzchni, przesyłanie się na i z planety jest ograniczone do małych "okienek czasowych" - przerw w burzy, które sporadycznie zdarzają się w ciągu dnia. Niestety, Geordi traci kontakt z grupą zwiadowczą i zostaje uwięziony w dole, z którego nie może się skontaktować z Rikerem i Worfem przed ich powrotem na Enterprise z Patahkiem.

Badanie Patahka wkrótce ujawnia degenerację nerwową spowodowaną wystawieniem organizmu na pole magnetyczne planety, co zwiększa zaniepokojenie załogi o Geordiego. Napięcie rośnie, kiedy Enterprise dowiaduje się, że romulański okręt zamierza przekroczyć Strefę Neutralną i wkroczyć na terytorium Federacji, chcąc uratować rozbitków. Kiedy Picard informuje romulańskigo dowódcę - Tomalaka - że Patahk jest na pokładzie, Tomalak nalega, by oba statki spotkały się w celu przekazania rozbitka.

Tymczasem, załoga Enterprise wystrzeliwuje sondę, by zlokalizować Geordiego. Kiedy ten wydostaje się z dołu i kieruje się do sondy, atakuje go i obezwładnia Bochra - drugi romulański rozbitek. Jednak wcześniej wyładowania elektryczne spustoszyły układ nerwowy Bochry i sprawiły, że VISOR Geordiego przestał działać, tymczasowo oślepiając oficera. Geordiemu udaje się przekonać śmiertelnie chorego Romulanina, że ich jedyną szansą ratunku jest przesłanie się na Enterprise - dwóch wrogów łączy siły, by znaleźć nadajnik.

Z powrotem na statku - doktor Crusher informuje Worfa, że transfuzja jego rybosomów jest jedyną szansą uratowania Patahka. Klingoński oficer odmawia pomocy, ponieważ jego rodzice zostali kiedyś podstępnie zabici - właśnie przez Romulan. Chociaż Picard tłumaczy mu drastyczne implikacje polityczne, jakie wywoła śmierć Romulana, Worf stoi twardo. Kiedy Patahk umiera, Tomalak atakuje Enterprise, zmuszając Picarda do odwrotu i podniesienia osłon, a tym samym uniemożliwiając działanie transportera, kiedy pojawia się przerwa w burzy.

Czas ucieka, więc Picard informuje Tomalaka, że Enterprise opuszcza osłony, by przesłać Geordiego i romulańskiego oficera na pokład. Wiedząc, że agresywne działanie doprowadziłoby do wojny między Federacją i Romulanami, Tomalak pozwala Picardowi na przesłanie. Geordi i Bochra wracają na Enterprise, gdzie - dzięki pomocy doktor Crusher - odzyskują zdrowie i żegnają się.

Tłumaczenie: Nestor the Q
Uzupełnienia: Piotr Pajerski
Źródło: Startrek.comPliki wideo

Zwiastun odcinka (3 MB)
© Copyright 2001-2009 by USS Phoenix Team.   Dołącz sidebar Mozilli.   Konfiguruj wygląd.
Część materiałów na tej stronie pochodzi z oryginalnego serwisu USS Solaris za wiedzą i zgodą autorów.
Star Trek, Star Trek The Next Generation, Deep Space Nine, Voyager oraz Enterprise to zastrzeżone znaki towarowe Paramount Pictures.

Pobierz Firefoksa!