USS Phoenix
Logo
 Informacje o odcinku
 
Serial:The Next Generation
Tytuł:The Vengeance Factor
Tytuł polski:Prawo odwetu
 
Numer sezonu:3
Numer odcinka:9
Numer produkcyjny:157
Data premiery w USA:03-12-1989
Data premiery w Polsce:13-03-1998
Data gwiezdna:43421.9
 
Reżyseria:Timothy Bond
Scenariusz:Sam Rolfe
Muzyka:Dennis McCarthy
 
Ocena odcinka:7.3
Liczba oceniających:49
Oceń w skali 1 - 10:

Opis

Oficerowie Enterprise podejmują próby zakończenia konfliktu pomiędzy zwalczającymi się klanami z obcej planety, jednakże ich wysiłki są sabotowane przez zagadkowego zabójcę.Streszczenie

Po znalezieniu śladów akamariańskiej krwi w ograbionym posterunku Federacji, Picard kieruje załogę na Acamar III. Tam dowiadują się, że odpowiedzialność za atak ponoszą Zbieracze, złodziejska banda zbuntowanych Akamarian, która oddzieliła się od reszty społeczności sto lat temu, po latach walk między konkurencyjnymi klanami. Kiedy akamariański przywódca - Marouk - wyraża chęć ponownego przyjęcia Zbieraczy w pokojową już społeczność, Picard proponuje, że pomoże w poszukiwaniach Zbieraczy.

Poszukiwania prowadzą do obozu Zbieraczy w gromadzie Hroni, gdzie przywódca grupy, Brull, zgadza się spotkać z Maroukiem, by omówić jego propozycję amnestii. Jednak podczas spotkania, młoda służąca Marouka, Yuta, zabija starszego Zbieracza z klanu Lornack imieniem Volnoth. Chociaż pozoruje ona atak serca, doktor Crusher wkrótce odkrywa, że Volnoth został zamordowany z użyciem mikrowirusa.

Wbrew zainteresowaniu Brulla propozycją Marouka, nalega on, aby spotkali się z przywódcą Zbieraczy, Chorganem, zanim podejmą ostateczną decyzję. Na drodze do kryjówki Chorgana, Rikera uwodzi enigmatyczna Yuta, która pożąda wolności, ale twierdzi też, że jej ścieżka życiowa została już określona. Riker dowiaduje się, że służyła ona Maroukowi nie z rozkazu, ale z wyboru.

Chociaż Chorgan jest z początku przeciwny rozmowom z Maroukiem, Wesley przekonuje go, że rozmowy będą dla niego korzystne. Podczas gdy Marouk przystępuje do spotkania z statkiem Zbieraczy, Riker dowiaduje się, że to Yuta jest odpowiedzialna za śmierć Volnotha i że zabiła też innych członków klanu Lornack - jedynym, który pozostał przy życiu jest Chorgan. Riker przesyła się na pokład okrętu Zbieraczy.

Przybywa w samą porę, by zapobiec zabiciu Chorgana przez Yutę. Kobieta twierdzi, że szuka jedynie zemsty za masakrę jej klanu - Tralestasów - której przed laty dokonał klan Chorgana. Tłumaczy, że jej dziadek - ostatni ocalały w ataku - przemienił jej komórki tak, by jej dotyk zabijał Lornacków. Yuta wykorzystała swoją pozycję do zbliżenia się do ostatnich członków klanu Lornack. Kiedy Yuta próbuje dotknąć Chorgana, Riker zmuszony jest zabić ją z fazera.

Tłumaczenie: Nestor the Q
Uzupełnienia: Piotr Pajerski
Źródło: Startrek.comPliki wideo

Zwiastun odcinka (3 MB)
© Copyright 2001-2009 by USS Phoenix Team.   Dołącz sidebar Mozilli.   Konfiguruj wygląd.
Część materiałów na tej stronie pochodzi z oryginalnego serwisu USS Solaris za wiedzą i zgodą autorów.
Star Trek, Star Trek The Next Generation, Deep Space Nine, Voyager oraz Enterprise to zastrzeżone znaki towarowe Paramount Pictures.

Pobierz Firefoksa!