USS Phoenix
Logo
 Informacje o odcinku
 
Serial:The Next Generation
Tytuł:The Hunted
Tytuł polski:Uciekinierzy
 
Numer sezonu:3
Numer odcinka:11
Numer produkcyjny:159
Data premiery w USA:21-01-1990
Data premiery w Polsce:17-03-1998
Data gwiezdna:43489.2
 
Reżyseria:Cliff Bole
Scenariusz:Robin Bernheim
Muzyka:Dennis McCarthy
 
Ocena odcinka:7.8
Liczba oceniających:70
Oceń w skali 1 - 10:

Opis

Enterprise staje przed groźbą zamachu bombowego, dokonanego przez obcego żołnierza - ofiarę rządowego programu kontroli umysłu, który zmienił go w bezwzględnego mordercę.Streszczenie

USS Enterprise odwiedza planetę Angosia, która właśnie wyszła zwycięsko z długiej wojny i teraz zamierza ubiegać się o członkostwo w Federacji. Podczas tej wizyty, z kolonii karnej na Angosii ucieka niebezpieczny więzień. Uciekinier, Roga Danar, zostaje zatrzymany na pokładzie Enterprise, zaś uszkodzone więzienie jest w tym czasie naprawiane.

Chociaż Troi została ostrzeżona o zagrożeniu ze strony Danara, czuje ona do niego pociąg, wyczuwając, że torturują go koszmary. Spotykając się z więźniem zaczyna wierzyć, że z natury nie jest on gwałtowny - wbrew swojej reputacji.

Sprawdzenie akt Danara ujawnia, że jest on więźniem wojskowym, który honorowo służył na Angosii podczas wojny. Informuje on Troi, że kiedy zgłosił się do służby, jego rząd przeprowadził intensywne psychologiczne i biochemiczne modyfikacje u niego i żołnierzy z jego grupy. Kiedy mężczyźni, zaprogramowani do przemocy w każdej sytuacji, mieli problemy z przystosowaniem się do normalnego, pokojowego życia, zostali wygnani na Lunar V.

Wobec historii Danara, angosjański pierwszy minister Nayrok mówi, że to ich własna sprawa i nalega, by więzień został zwrócony. Picard zręcznie mówi Danarowi, że przyśle go do więzienia wahadłowcem policyjnym.

Podczas transportu, Danar porywa prom i wraca na Lunar V, gdzie przewodzi atakowi na więzienie. Wtedy Nayrok wysyła pilną wiadomość do Picarda, informując go, że setki zbuntowanych więźniów kierują się do stolicy Angosii.

W odpowiedzi na żądania Nayroka, Picard prowadzi grupę zwiadowczą na Angosię, gdzie znajduje Nayroka i członków jego senatu uzbrajających się przed atakiem. Wtedy Danar i jego towarzysze wkraczają, ale wiedząc, że weterani nie zabiją dopóki nie zostanie zagrożone ich życie, Picard proponuje, że on i jego załoga przeprogramują żołnierzy, a Angosia powita ich w społeczeństwie - dopiero wtedy Picard zdecyduje się puścić Nayroka i Danara, a Federacja rozważy podanie planety o członkostwo.

Tłumaczenie: Nestor the Q
Uzupełnienia: Piotr Pajerski
Źródło: Startrek.comRecenzja

The Hunted – Rambo vs. Enterprise

Pomysł na ten odcinek nie był nowy – w roku 1972 David Morell napisał niewielką objętościowo książkę zatytułowaną ,,Pierwsza krew". Rzecz zainspirowana była autentycznym przypadkiem znęcania się władz prowincjonalnego miasteczka nad grupką hipisów, a także tragedią żołnierzy, którzy wrócili do Ameryki z wojny w Wietnamie okaleczeni tak fizycznie jak i psychicznie. Powieść opisywała przypadki młodego człowieka łączącego w sobie cechy zarówno wspomnianych hipisów (niechlujnego w obejściu osobnika żyjącego wyłącznie wedle własnych reguł) jak i głęboko skrzywionego weterana zapomnianej wojny. Zarówno powieść jak i sławny film opowiadały o starciu owego człowieka, noszącego wdzięczne imię John Rambo z prześladującymi go władzami małego miasteczka, które nie są w stanie zaakceptować tego ,,amerykańskiego bohatera". Podobna idea przyświecała Robinowi Bernheimowi odpowiedzialnemu za scenariusz ,,The Hunted" i Cliffowi Boleowi, który ów epizod wyreżyserował. Załoga Enterpise ma ocenić postępy mieszkańców planety Angosia jakie ci poczynili na drodze do członkostwa w Federacji. Jednak podczas tej rutynowej misji Picardowi i spółce przyjdzie się zmierzyć z pewnym pilnie poszukiwanym przez miejscowe władze tajemniczym uciekinierem z kolonii karnej, który ma swoje sekrety… Ten Rambo nazywa się Roga Danar i naprawdę zna kilka zaskakujących sztuczek, które nie raz zadziwią nie tylko załogę ale i widza. Jeff McCarthy grający ową postać stworzył kreację zaradnego i zdeterminowanego, a jednocześnie zagubionego oraz głęboko skrzywdzonego człowieka starającego się uciec przed własną przeszłością. W rolę nastającego na jego wolność ministra Nayroka z powodzeniem wciela się James Cromwell, znany wszystkim fanom jako Zefram Cochrane z kinowego przeboju ,,Star Trek: First contact". O samym ,,The Hunted" da się powiedzieć, że wprawdzie obfituje on w żwawą i momentami nieprzewidywalną akcję jak rzadko który epizod TNG, to jednocześnie trudno uwierzyć w opowiedzianą tu historię, jako iż nasz dzielny komandos radzi sobie zdecydowanie zbyt dobrze na pokładzie Enterprise. Załoga flagowego okrętu Federacji to przecież nie niedzielni policjanci z jakieś zapadłej dziury w USA. To co natomiast bezsprzecznie mi się w tym przypadku podoba to sposób rozwiązania konfliktu jaki wymyślił kapitan Picard, a także przesłanie jakie owo rozwiązanie za sobą niesie. Żadne grzechy jakiegokolwiek rządu nie dadzą się bezkarnie zamieść pod dywan, wszystko ma swoje konsekwencje. Bo czy naprawdę nie jest tak, że wojny rozpętywane przez polityków w imię wąsko rozumianych interesów państwowych nie zostawiają po sobie mrocznego dziedzictwa, które mści się najbardziej na owym kraju oraz jego władcach?Ocena: 7/10


Autor: Picard

© Copyright 2001-2009 by USS Phoenix Team.   Dołącz sidebar Mozilli.   Konfiguruj wygląd.
Część materiałów na tej stronie pochodzi z oryginalnego serwisu USS Solaris za wiedzą i zgodą autorów.
Star Trek, Star Trek The Next Generation, Deep Space Nine, Voyager oraz Enterprise to zastrzeżone znaki towarowe Paramount Pictures.

Pobierz Firefoksa!