USS Phoenix
Logo
 Informacje o odcinku
 
Serial:The Next Generation
Tytuł:The High Ground
Tytuł polski:Wymiar nadziei
 
Numer sezonu:3
Numer odcinka:12
Numer produkcyjny:160
Data premiery w USA:11-02-1990
Data premiery w Polsce:18-03-1998
Data gwiezdna:43510.7
 
Reżyseria:Gabrielle Beaumont
Scenariusz:Melinda M. Snodgrass
Muzyka:Ron Jones
 
Ocena odcinka:8
Liczba oceniających:63
Oceń w skali 1 - 10:

Opis

Porwanie doktor Crusher przez radykalną grupę terrorystyczną wciąga załogę w wojnę domową na planecie Rutia 4.Streszczenie

Dostarczając pomoc medyczną na planetę, na której toczy się długa wojna domowa, doktor Crusher zostaje wzięta do niewoli przez Finna, przywódcę organizacji radykalnych separatystów. Chociaż Beverly z początku boi się o swoje życie, wkrótce uświadamia sobie, że została porwana, by zapewnić profesjonalną pomoc medyczną dla umierających terrorystów. Okazuje się, że terroryści odczuwają skutki uboczne działania wykorzystywanego przez nich międzywymiarowego transportera. Chociaż to zasilane nuklearnie urządzenie pozwala rebeliantom poruszać się z wielkimi prędkościami i umykać przed wykryciem przez rutiańskie czujniki, skutki korzystania z niego są fatalne.

Pewny, że Finn i jego podwładni użyją Beverly jako karty przetargowej w negocjacjach, Picard prosi Rikera o uratowanie doktor Crusher z pomocą Alexany Devos, przywódczyni rutiańskiej policji. Alexana, zdecydowana nie narażać swojej twardej pozycji wobec terrorystów, jest wściekła, gdy Riker mówi jednemu z ludzi Finna, że Federacja chce negocjować wypuszczenie Beverly.

Sceptycyzm Alexany zostaje uzasadniony, kiedy Finn, pewny że Enterprise przyłączył się do Rutian przeciwko jego podwładnym, rozpoczyna zamach na federacyjny okręt. Chociaż Geordiemu udaje się usunąć bombę z okrętu przed jej detonacją, kilku członków załogi zostaje zabitych w potyczce, a kapitan Picard zostaje wzięty w niewolę.

W swojej kryjówce Finn mówi Picardowi, że jest otwarty na zangażowanie Federacji po swojej stronie, ponieważ to zmusi rząd rutiański do poważnych ustępstw. Riker tymczasem prowadzi atak na podziemne centrum dowodzenia Finna.

Kiedy Riker, Worf i Alexana pokazują się w kryjówce, Alexana zabija Finna, gdyż wydaje się, że przywódca terrorystów zamierza zabić Picarda. Riker beszta Alexanę za jej akcję, ale ona mówi mu, że śmierć Finna spowoduje mniejszy rozlew krwi niż gdyby wzięli go w niewolę - jego podwładni zapewne usiłowaliby go uwolnić. Po wypuszczeniu Beverly i Picarda z niewoli, Enterprise powierza konflikt rutiański Alexanie i jej doradcom.

Tłumaczenie: Nestor the Q
Uzupełnienia: Piotr Pajerski
Źródło: Startrek.comRecenzja

The High Ground - Historia przemocy

Melinda M. Snodgrass oraz Gabrielle Beaumont wspólnymi siłami stworzyły miejscami mocno przejmujący, niekiedy zaś dość nielogiczny epizod. Rzecz dzieje się na planecie Rutia 4 i traktuje o grupie terrorystycznej starającej się siłą wywalczyć niepodległość dla swoich ludzi. Autentycznie szczytnym celem tego odcinka jest więc dość udana próba ukazania przemocy jako środka osiągania celów i ustosunkowania się do tego zagadnienia pod kątem skuteczności oraz moralności. Z jednej strony bowiem epizod prezentuje terror jako rzecz odrażającą i godną potępienia, z drugiej ukazuje go jako skuteczną metodę na prowadzenie walki w słusznej sprawie z silniejszym przeciwnikiem. Takie potraktowanie tematu sprzyja zaprezentowaniu niejednoznacznego podejścia do omawianego zagadnienia i uniknięcia jasnych podziałów przebiegających na linii dobra i zła. Nie ma tu ani czarno-białych postaci ani jednoznacznie jasnych moralnie sytuacji. Są za to dość intrygujący bohaterowie zaplątani w spiralę przemocy, w której jednak zdaje się w pewnym momencie świtać promyk nadzieji… To co jednak nie daje mi spokoju w przypadku tego odcinka to to, że wspomniana para jego twórców tak mocno skupiła się na poruszanej problematyce, iż zdaje się zupełnie zapomniała w kilku miejscach o logicznej fabule, która to powinna być punktem wyjścia dla omawianego problemu. Bowiem pretekstem do rozważań jest tu historia uprowadzenia doktor Crusher przez grupkę terrorystów z Rutia 4. Osiągają oni swój cel poprzez zwabienie dobrej pani doktor w pułapkę, podrzucając jej niejako pacjenta, którym miała się zająć podczas gdy oni zyskają szanse aby ją porwać. Od razu przychodzi widzowi na myśl, że to jedynie pretekst dla popchnięcia fabuły do przodu, jako iż pani doktor spokojnie mogła zabrać ofiarę zamachu na Enterprise – była by tam zarówno bezpieczna jak również miała by większe pole manewru niż to jakie daje jej przenośna apteczka. Podobnie rzecz ma się z atakiem terrorystycznego komanda na maszynownię Enterprise – rozumiem, że przestępcy są tu wyjątkowo zdeterminowani ale ich fanatyzm powinien stopnieć w starciu z lufami fazerów członków załogi Enterprise. Zamiast tego dowiadujemy się, iż jedna z najlepszych załóg Gwiezdnej Floty, obsadzająca jej flagowy statek, mając prawo spodziewać się ataku, daje się zaskoczyć grupce amatorów. Ale w końcu takie są wymogi fabuły - w odczuciu twórców najwyraźniej należało poświęcić zdrowy rozsądek na ołtarzu udramatycznienia akcji.

Mimo to muszę przyznać, że wspomniana już tematyka tego epizodu, ciekawe i niejednoznaczne postacie bohaterów i – w gruncie rzeczy – optymistyczne choć nie przesłodzone zakończenie, czynią z ,,The High Ground" dobry odcinek. Aż i tylko dobry…


Ocena: 7/10


Autor: Picard

© Copyright 2001-2009 by USS Phoenix Team.   Dołącz sidebar Mozilli.   Konfiguruj wygląd.
Część materiałów na tej stronie pochodzi z oryginalnego serwisu USS Solaris za wiedzą i zgodą autorów.
Star Trek, Star Trek The Next Generation, Deep Space Nine, Voyager oraz Enterprise to zastrzeżone znaki towarowe Paramount Pictures.

Pobierz Firefoksa!