USS Phoenix
Logo
 Informacje o odcinku
 
Serial:The Next Generation
Tytuł:A Matter of Perspective
Tytuł polski:Punkty widzenia
 
Numer sezonu:3
Numer odcinka:14
Numer produkcyjny:162
Data premiery w USA:25-02-1990
Data premiery w Polsce:20-03-1998
Data gwiezdna:43610.4
 
Reżyseria:Cliff Bole
Scenariusz:Ed Zuckerman
Muzyka:Ron Jones
 
Ocena odcinka:7.1
Liczba oceniających:67
Oceń w skali 1 - 10:

Opis

Komandor Riker jest podejrzany o morderstwo szanowanego naukowca, który wcześniej oskarżył go o uwiedzenie żony.Streszczenie

Wykonując rutynową misję przy stacji naukowej Tanuga IV, Riker przesyła się z powrotem na Enterprise chwilę przed tym, jak doktorr Apgar, dyrektor ośrodka badawczego Gwiezdnej Floty, zostaje zabity w eksplozji. Niedługo potem śledczy Krag ze służb bezpieczeństwa Tanugan przybywa na Enterprise, by aresztować Rikera za zabójstwo naukowca.

Po zaprogramowaniu według wspomnień Rikera, Manui (żony naukowca), Tanyi (jego asystenta) i informacji z dziennika osobistego Apgara, holodek odtwarza zdarzenie prowadzące do fatalnej eksplozji, widziane z perspektywy każdej osoby. Zeznania świadków wskazują na to, że Riker próbował on uwieść Manuę i zastraszyć doktora Apgara. Chociaż Picard nie wierzy w zarzuty, przyznaje że symulacje dały Kragowi wystarczającą ilość dowodów do żądania ekstradycji Rikera.

Tymczasem Geordi, Data i Wesley próbują określić powód ubytku energii w układach stacji, który nastąpił na chwilę przed przesłaniem Rikera, a także powód nagłego wyładowania, które doprowadziło do wypadku. Informacje Kraga wskazują, że to Riker mógł strzelić z fazera do Apgara, tuż przed przesłaniem.

Podczas śledztwa okazuje się, że Apgar odkrył nowe źródło energii, którego Gwiezdna Flota potrzebuje, ale ukrył ten fakt, by móc przerobić je na broń, którą mógłby potem sprzedać temu, kto da więcej. Na holodekowym obrazie Picard zauważa, że Apgar bał się, że Riker mógłby przekazać Gwiezdnej Flocie informacje o ukończeniu jego prac, zanim naukowiec stworzyłby cenną broń.

Geordiemu udaje się udowodnić, że Apgar miał zamiar użyć promienia ze swojej broni do zakłócenia transportu Rikera, chcąc rozpraszyć jego cząsteczki, co wyglądałoby na wypadek. Jednakże promień odbił się od wiązki transportera prosto w poblski kondensator, powodując eksplozję i śmierć Apgara. Przekonany nowymi dowodami Krag wycofuje zarzuty przeciwko Rikerowi.

Tłumaczenie: Nestor the Q
Uzupełnienia: Piotr Pajerski
Źródło: Startrek.comRecenzja

Różne odcienie Rikera

Jest przystojny, jest wielbicielem jazzu i pięknych kobiet, jest pierwszym oficerem Enterprise… i głównym oskarżonym w procesie o zabójstwo! Kłopoty Rikera rozpoczęły się gdy jego statek odwiedzał stacje badawczą orbitującą nad planetą Tanuga IV. Władze Tanugi oskarżyły Rikera o spowodowanie śmierci Dr. Apgara (Mark Margolis). Zginął on w wyniku eksplozji swego laboratorium, która miała miejsce tuż po tym jak Riker je opuścił. Władze Tanugi żądają ekstradycji komandora, w związku z czym na pokładzie Enterprise ma się odbyć proces mający ocenić wagę zgromadzonych dowodów i przesądzić o losie Pierwszego.

Pomysł na ów odcinek zaczerpnięto bez wątpienia z klasycznych kryminałów gdzie poszukuje się winnego gromadząc dowody zbrodni, oraz dramatu sądowego, w którym grupka ludzi ma rozstrzygnąć o winie bądź niewinności oskarżonego. To co jest tu najciekawsze to możliwość obejrzenia tej samej historii z różnych punktów widzenia – zaskakuje jak ciekawe jest ukazanie tych samych zdarzeń z różnych perspektyw, co zmienia ich wydźwięk a czasami i przebieg. Zaznaczyć tu jednak należy, że ponad tą prezentację różnych odcieni prawdy niewiele więcej jest zdarzeń w tym odcinku serialu, które mogły by przykuć uwagę widza. Spowodowane jest to tym prostym faktem, że historia kryminalna, w której oskarżonym jest jedna z głównych postaci rzadko trzyma w napięciu – czy ktokolwiek uważa, że Riker mógł być winny tej zbrodni? Jednak, poza tym, schemat kryminalnej intrygi został tu całkiem ładnie odtworzony – jest tu prawdziwa femme fatale, w postaci żony doktora, pani Manua (Gina Hecht), dociekliwy detektyw Krag (Craig Richard Nelson) i tajemniczy czarny charakter, którym okazuje się być… Zobaczcie sami, bo choć nie jest to wybitny odcinek to warto się z nim zapoznać.


Ocena: 7/10

Autor: Picard

© Copyright 2001-2009 by USS Phoenix Team.   Dołącz sidebar Mozilli.   Konfiguruj wygląd.
Część materiałów na tej stronie pochodzi z oryginalnego serwisu USS Solaris za wiedzą i zgodą autorów.
Star Trek, Star Trek The Next Generation, Deep Space Nine, Voyager oraz Enterprise to zastrzeżone znaki towarowe Paramount Pictures.

Pobierz Firefoksa!