USS Phoenix
Logo
 Informacje o odcinku
 
Serial:The Next Generation
Tytuł:Yesterday's Enterprise
Tytuł polski:Echo przeszłości
 
Numer sezonu:3
Numer odcinka:15
Numer produkcyjny:163
Data premiery w USA:04-03-1990
Data premiery w Polsce:23-03-1998
Data gwiezdna:43625.2
 
Reżyseria:David Carson
Scenariusz:Eric A. Stillwell
Muzyka:Dennis McCarthy
Gościnnie występują:Denise Crosby
 
Ocena odcinka:9.5
Liczba oceniających:226
Oceń w skali 1 - 10:

Opis

Federacyjny okręt wojenny Enterprise-D pod dowództwem kapitana Picarda napotyka USS Enterprise-C... zaraz... Coś tu jest mocno nie tak - i tylko Guinan to zauważa...Minirecenzja

Esencja TNG w jednym, zwyczajnym epizodzie - tak powinno się robić ten serial.


Streszczenie

Podczas rutynowej misji, USS Enterprise odkrywa dziwaczną wyrwę w przestrzeni, z której wyłania się niezidentyfikowany okręt. W tym momencie, rzeczywistość ulega przeobrażeniu - Enterprise to okręt wojenny, a Federacja toczy krwawą wojnę z Klingonami.

Szef ochrony Enterprise - porucznik Tasha Yar - identyfikuje tajemniczy okręt w anomalii jako poprzednika ich jednostki - USS Enteprise 1701-C - który, jak sądzono, został zniszczony 20 lat wcześniej.

Spotykając się z kapitanem Enterprise-C, Picard dowiaduje się, że zmierzał on do klingońskiego posterunku, który wzywał pomocy po ataku okrętów romulańskich. W samym środku bitwy, statek przeszedł przez anomalię, ratując się przed zniszczeniem zapisanym w historii. Jednakże tym samym zmianie uległa cała linia czasowa. Picard i jego załoga oczywiście o tym nie wiedzą, ani tego nie zauważają - jedynie Guinan ma przeczucie, że wojna Federacji z Klingonami jest wynikiem niespodziewanego zniknięcia Enterprise-C w przeszłości. Guinan jest pewna, że okręt istnieje teraz w złej linii czasowej, prosi więc Picarda o odesłanie USS Enterprise-C z powrotem przez wyrwę, co ma naprawić bieg wydarzeń i cofnąć wydarzenia, które spowodowały śmierć 40 miliardów istot.

Picard rozmawia z Datą, który zapewnia, że jeżeli Enterprise-C zostałby zniszczony pomagając klingońskiemu posterunkowi, Klingoni uznaliby to za akt honoru, co z kolei mogłoby ocieplić stosunki klingońsko-federacyjne i zapobiec wojnie. W tej sytuacji, Picard postanawia odesłać USS Enterprise-C z powrotem przez wyrwę, na spotkanie tragicznego losu.

Tymczasem Tasha dowiaduje się od Guinan, że w prawidłowej linii czasowej umarła bezsensowną śmiercią. Prosi więc Picarda o przydział na skazany na zagładę Enterprise-C. W ten sposób będzie mogła zginąć w walce - wiedząc, że jej śmierć na coś się przydała. Picard niechętnie, ale się zgadza.

Gdy Enterprise-C powolnie wraca do anomalii, atakują go trzy klingońskie okręty. By dopilnować powrotu "C" do anomalii, Picard ustawia swój okręt między statkiem z przeszłości i Klingonami, co jednak powoduje duże uszkodzenia. Kiedy rdzeń USS Enterprise-D ma już eksplodować, Data ogłasza, że wyrwa się zamknęła, a nieświadomy przebiegu zdarzeń, USS Enterprise-D wraca do oryginalnej linii czasowej, kierując się na spotkanie z Klingonami - w ramach wymiany kulturowej.

Tłumaczenie: Nestor the Q
Uzupełnienia: Piotr Pajerski
Źródło: Startrek.comRecenzja

TNG w najlepszym wydaniu! Krótki, zwarty epizod w pełni wykorzystujący dane mu pięćdziesiąt minut. Bitwa, trudna decyzja i do tego bohaterowie pokazani w innym niż zwykle świetle.

Jeśli musiałbym postawić jakiś zarzut TNG, to z perspektyw wielu lat obcowania z załogą Enterprise D i E powiedziałbym, że dopiero w pełnometrażowych filmach wszystkie postacie zyskały głębsze portrety psychologiczne. W serialu były one, co tu kryć, dość płaskie. No, może z wyjątkiem Daty i Worfa, których perypetie są pokazane dość szczegółowo. Tym ciekawszy jest więc epizod, który pozwala nam zobaczyć alternatywną wersję rzeczywistości, gdzie Federacja toczy długą wojnę. Wojnę, która wyniszcza nawet kapitana Picarda.

Kapitan nie jest tym spokojnym, opanowanym, otwartym na pomysły, erudytą. Nie ma raczej czasu na czytanie Szekspira ani na tak częste w jego zwykłym wcieleniu hamletyzowanie.Musi decydować od razu, dlatego ostrym tonem odrzuca sugestie Pierwszego, szybko kończy odprawy i nie przebiera w słowach. Dostaje się nawet Guinan - zapytana, skąd wie, że ta wersja rzeczywistości nie jest właściwa, odpowiada, że po prostu wie. Picard krzyczy: "Not good, enough, damn it, not good enough!". Takiego kapitana spotkamy później w "Pierwszym kontakcie", gdy będzie chciał za wszelką cenę pokonać Borg. Cechy, które w zwykłych warunkach czynią z niego idealnego kapitana - otwartość, przenikliwość, opanowanie - tu stoją w konflikcie z oczekiwaniami, jakie spełniać musi dowódca na pierwszej linii frontu - zdecydowaniem, uporem, szybkością. Picard ma więc okazję pokazać, że, pardon, nie brak mu jaj!

Ale nie staje się przy tym bezmyślnym, upartym kowbojem. Nadal ufa Guinan, nawet jeśli nie do końca ją rozumie. I przez krótką chwilę waha się czy wysłać załogę Enterprise C na pewną śmierć. Liczenie się z każdym życiem to słabość u dowódcy okrętu wojennego. Tą słabość nie raz będą próbowali wykorzystać przeciwnicy kapitana. Tym razem z odpowiedzialności zwolni go kapitan Garett, która sama podejmie decyzję o powrocie. Konto Picarda pozostanie czyste.

Dla widza, który nie zna zwyczajnego kapitana, zmiany będą niezauważalne a epizod będzie dość przeciętny, choć nie można mu odmówić tempa. Za to fana dopieści jeszcze innymi smaczkami - drobnymi zmianami w mundurach, w wyglądzie Enterprise czy "military log, combat date" zamiast rutynowych wpisów do dziennika. Jedna rzecz mnie zastanawia. Gdy wszystko wraca do normy, Guinan prosi LaForge'a, by opowiedział jej o Tashy. Skoro jednak Yar zginęła 22 lata temu na Narenda III, to nie mogła przecież później służyć na Enterpise D i zginąć na Vagra II. A może mogła? Nie wiem - to są rozważania na bardzo grząskim gruncie mechaniki temporalnej, a ja się zrywałem z tych wykładów w Akademii Floty ;-)

2003-11-18
Karol Kobos (Roody102)
© Copyright 2001-2009 by USS Phoenix Team.   Dołącz sidebar Mozilli.   Konfiguruj wygląd.
Część materiałów na tej stronie pochodzi z oryginalnego serwisu USS Solaris za wiedzą i zgodą autorów.
Star Trek, Star Trek The Next Generation, Deep Space Nine, Voyager oraz Enterprise to zastrzeżone znaki towarowe Paramount Pictures.

Pobierz Firefoksa!