USS Phoenix
Logo
 Informacje o odcinku
 
Serial:The Next Generation
Tytuł:The Offspring
Tytuł polski:Latorośl
 
Numer sezonu:3
Numer odcinka:16
Numer produkcyjny:164
Data premiery w USA:25-03-1990
Data premiery w Polsce:24-03-1998
Data gwiezdna:43657.0
 
Reżyseria:Jonathan Frakes
Scenariusz:Rene Echevarria
Muzyka:Ron Jones
 
Ocena odcinka:9.1
Liczba oceniających:138
Oceń w skali 1 - 10:

Opis

Data buduje podobnego sobie androida, a tym samym zostaje ojcem. Jednakże jego twór nie jest bezpieczny. Chcąc chronić nowego androida, Data i Picard muszą przeciwstawić się... Gwiezdnej Flocie.Streszczenie

Mając nadzieję na kontynuację pracy swojego twórcy i zachowanie swojego gatunku, Data tworzy androida imieniem Lal, który otrzymuje oprogramowanie Daty. Chociaż Picard obawia się reakcji Gwiezdnej Floty na bezprawny eksperyment, pozwala Dacie kontynuować badania.

Data pozwala nowemu androidowi wybrać jego wygląd, zaś Lal decyduje się na formę ludzkiej samicy. Kiedy zwiększa się jej zdolność percepcji i czucia, Data zapisuje Lal do szkoły, by mogła przyswoić sobie ludzkie zachowanie. Ponieważ android ma trudności z przystosowaniem się do dzieci, Guinan pozwala jej pracować na Dziesiątym Dziobowym, co ma pozwolić jej na nadzorowanie procesu uspołeczniania się Lal i gdzie "córka" Daty będzie mogła obserwować ludzkie zachowanie.

Tymczasem, admirał Gwiezdnej Floty, Haftel, dowiaduje się o dziele Daty i informuje Picarda, że zamierza przenieść Lal na stację badawczą, gdzie będzie mógł bliżej przyglądać się jej rozwojowi. Kiedy Picard odmawia, przytaczając wspólną potrzebę Lal i Daty bycia razem dla jej pełnego rozwoju, Haftel dostaje pozwolenie z Dowództwa i przybywa na USS Enterprise, by osobiście obserwować Lal. Zostaje też uprawniony do usunięcia jej ze statku, jeśli nie będzie zadowolony z tego, co zobaczy.

Haftel jest przekonany, że bar jest środowiskiem nie do przyjęcia dla Lal i rozkazuje usunąć ją z Dziesiątego Dziobowego. Następnie spotyka się z Lal, w nadziei na przekonanie jej do opuszczenia Enterprise, ale ona uparcie twierdzi, że pragnie pozostać ze swoim "ojcem" i załogą. Zmartwiona spotkaniem z admirałem, Lal szuka Troi, która jednak nie potrafi wyczuć emocji strachu u androida.

Po tym, jak Haftel informuje Datę, że Lal zostanie zabrana z okrętu, Picard zamierza przeciwstawić się rozkazom admirała, ale ich spór zostaje przerwany wezwaniem pomocy od Troi. Data i Haftel spieszą do Lal, tylko po to, by znaleźć ją umierającą. Troi mówi, że funkcjonowanie Lal zostało zachwiane po doświadczeniu nadzwyczajnych uczuć w obecności doradcy.

W bohaterskiej próbie ratowania Lal, Haftel pomaga Dacie usunąć usterki androida, ale jej ścieżki nerwowe wyłączają się szybciej niż są naprawiane. Lal dziękuje Dacie za danie jej życia i mówi mu, że go kocha, a jej układ nerwowy zawodzi zupełnie. Data nie może doświadczyć takich samych emocji, jak te, które załoga czuje po śmierci Lal, pozostają mu więc jedynie wspomnienia Lal, które przesyła do swojego mózgu.

Tłumaczenie: Nestor the Q
Uzupełnienia: Grzegorz Kalisiak i Piotr Pajerski
Źródło: Startrek.com

© Copyright 2001-2009 by USS Phoenix Team.   Dołącz sidebar Mozilli.   Konfiguruj wygląd.
Część materiałów na tej stronie pochodzi z oryginalnego serwisu USS Solaris za wiedzą i zgodą autorów.
Star Trek, Star Trek The Next Generation, Deep Space Nine, Voyager oraz Enterprise to zastrzeżone znaki towarowe Paramount Pictures.

Pobierz Firefoksa!