USS Phoenix
Logo
 Informacje o odcinku
 
Serial:The Next Generation
Tytuł:Allegiance
Tytuł polski:Kwestia posłuszeństwa
 
Numer sezonu:3
Numer odcinka:18
Numer produkcyjny:166
Data premiery w USA:08-04-1990
Data premiery w Polsce:26-03-1998
Data gwiezdna:43714.1
 
Reżyseria:Winrich Kolbe
Scenariusz:Hans Beimler
Muzyka:Ron Jones
 
Ocena odcinka:8.1
Liczba oceniających:72
Oceń w skali 1 - 10:

Opis

Kapitan Picard zostaje porwany, a jego miejsce zajmuje sobowtór. Załoga ze zdumieniem przygląda się zachowaniu ich dowódcy, zaś prawdziwy kapitan usiłuje wydostać się z niewoli.Streszczenie

Picard zostaje porwany ze swojej kwatery przez obcy promień energii i zastąpiony przez sobowtóra. Prawdziwy kapitan zostaje uwięziony w nieznanym pokoju wraz z trzema innymi osobami: Thollem - pokojowym Mizarianinem, Haro - Algonianką, będącą też kadetką Gwiezdnej Floty oraz Esoqqiem - bestiopodobnym przedstawicielem Chalnothów.

Sytuacja zaczyna być napięta, kiedy więźniowie odkrywają, że ich jedzenie jest trujące dla Esoqqa. Picard, Esoqq i Haro próbują przestroić instalację ścienną, by otworzyć drzwi pokoju, ale zostają uderzeni wyładowaniem energetycznym. Zfrustrowany kwartet zaczyna podejrzewać się nawzajem, sądząc że jedno z nich może być ich porywaczem.

Tymczasem na pokładzie USS Enterprise, fałszywy Picard wzbudza podejrzenia załogi, kiedy zaczyna się dziwnie zachowywać - zmienia nagle kurs okrętu, śpiewa piosenki i zaleca się do doktor Crusher. Ale kiedy Riker znajduje ślady wyrafinowanego replikatora w kwaterze Picarda i dowiaduje się, że kapitan doprowadził USS Enterprise niebezpiecznie blisko gwiazdy emitującej groźne promieniowanie, unieważnia rozkazy Picarda i przejmuje kontrolę nad statkiem. Chociaż Picard wyzywa go od buntowników, załoga stoi przy Rikerze.

W celi, prawdziwy Picard dochodzi do wniosku, że to Haro jest porywaczką. Gdy usiłuje ona zaprzeczyć zarzutom, Picard wskazuje, że wykazała znajomość tajnych informacji Gwiezdnej Floty, które nie byłyby dostępne dla zwykłego kadeta.

Haro nagle przemienia się w trzech identycznych obcych połączonych telepatycznie. Obcy tłumaczą, że przeprowadzali jedynie eksperyment, by zbadać na czym polegają umiejętności dowódcze poszczególnych przedstawicieli różnych gatunków, ponieważ ich gatunek nie zna żadnych dystynkcji czy władz. Kiedy jeden z obcych towarzyszy Picardowi z powrotem na USS Enteprise, fałszywy Picard przemienia się w innego obcego.

Wściekły, że został użyty jako królik doświadczalny, i że życie jego załogi zostało niepotrzebnie zagrożone, Picard więzi dwóch obcych w polach siłowych. Tym samym pokazuje, na czym polega dowodzenie i przekonuje obcych, porywanie jest niemoralne. Po ukazaniu swojego punktu widzenia, Picard odsyła obcych z powrotem.

Tłumaczenie: Nestor the Q
Uzupełnienia: Piotr Pajerski
Źródło: Startrek.comRecenzja

Allegiance – Władza absolutna?

Epizod ten ciekawy jest z kilku powodów. Po pierwsze prezentuje nam on kilka nowych, niespotykanych dotąd na ekranie obcych ras, co nie ogranicza się jedynie do pokazania nam panów z niezwykłymi facjatami ale także do zaprezentowania ich światopoglądu co jest w najwyższym stopniu ciekawe. Za to właśnie uwielbiam ,,Star Treka" – za obrazowanie kosmitów jako istot rzeczywiście mentalnie różniących się od ludzi. Drugim powodem mojej sympatii do tego odcinka jest ukazanie w nim wiarygodnego psychologicznie portretu paru osób, które znalazły się w całkiem obcej sobie i niesprzyjającej sytuacji bez wytłumaczenia gdzie są, ani czemu się tu znalazły. Trzecim powodem, dla którego lubię ,, Allegiance" jest pewna niespodziewana zamiana miejsc jaka tam zachodzi i kilka naprawdę zabawnych scenek jakie są jej następstwem. Wszystkie powyższe zalety tworzą atrakcyjną, zabawą i nie pozbawioną morału całość. Rzecz opiera się na prezentacji różnych podejść do kwestii władzy jaką mają uprowadzani ze swoich naturalnych środowisk ,,ludzie" pochodzących z różnych cywilizacji. Osoby te zostały nie tylko porwane ale także uwięzione w jednym pomieszczeniu przez nieznanych sprawców i zgodnie ze swym podejściem do władzy radzą sobie z zaistniałą sytuacją. Wśród tego nieszczęsnego grona znalazł się też kapitan Picard – czy skłoni on swoich towarzyszy do współpracy przy ucieczce, czy też różnice pomiędzy uwięzionymi są zbyt znaczące? Kto uprowadził naszych bohaterów i jaki ma w tym cel? Jakie są granice władzy i czym ona właściwie jest – opiera się na sile czy autorytecie, a może na logice? Jaka władza jest słuszna a jaka nie? Jakie są granice eksperymentu naukowego – kiedy staje się on nieetyczny i niewłaściwy? Wszystkie te pytania wpleciono zgrabnie w treść atrakcyjnego odcinka, podczas oglądania którego widz angażuje się w rozwikływanie tajemnicy porwań i ma okazje zobaczyć kilka barwnych postaci z różnych zakątków galaktyki. Pozostaje dodać, że gratulacje należą się odtwórcą roli obcych, Reinerowi Schoneowi, Stephenowi Markelowi i Joycelyn O'Brien za stworzenie wiarygodnych i pamiętnych postaci.


Ocena: 8/10


Autor: Picard

© Copyright 2001-2009 by USS Phoenix Team.   Dołącz sidebar Mozilli.   Konfiguruj wygląd.
Część materiałów na tej stronie pochodzi z oryginalnego serwisu USS Solaris za wiedzą i zgodą autorów.
Star Trek, Star Trek The Next Generation, Deep Space Nine, Voyager oraz Enterprise to zastrzeżone znaki towarowe Paramount Pictures.

Pobierz Firefoksa!