USS Phoenix
Logo
 Informacje o odcinku
 
Serial:The Next Generation
Tytuł:Sarek
Tytuł polski:Ambasador Sarek
 
Numer sezonu:3
Numer odcinka:23
Numer produkcyjny:171
Data premiery w USA:27-05-1990
Data premiery w Polsce:02-04-1998
Data gwiezdna:43917.4
 
Reżyseria:Les Landau
Scenariusz:Jake Jacobs
Muzyka:Dennis McCarthy
Gościnnie występują:Mark Lenard
 
Ocena odcinka:7.5
Liczba oceniających:84
Oceń w skali 1 - 10:

Opis

Jaki związek ma Sarek - jeden z najsłynniejszych dyplomatów Federacji - z wybuchami złości i innych gwałtownych emocji wśród załogi Enterprise?Streszczenie

Sarek, jeden z najsłynniejszych wolkańskich ambasadorów, ojciec słynnego Spocka, ma nawiązać stosunki dyplomatyczne między Federacją i niejakimi Legarianami. Jego przybycie na Enterprise zostaje zapowiedziane przez współpracownika ambasadora, Mendrossena i młodego Wolkana - Sakkatha - osobistego asystenta Sareka. Mendrossen tłumaczy kapitanowi Picardowi, że wiek Sareka sprawia, że ambasador szybko się męczy. W związku z tym, kapitan zostaje poproszony o pominięcie oficjalnych ceremonii, które normalnie zostałyby przeprowadzone w związku z wizytą osobistości tej randki. Picard jest rozczarowany, że Sarek nie przybędzie na koncert zorganizowany na jego cześć, ale spełnia życzenia Mendrossena.

Picard składa później oficjalne zaproszenie na koncert żonie Sareka, Perrin, która dziękuje i mówi, że przyjdzie razem z mężem. Kiedy Picard odchodzi, Perrin wchodzi do pokoju Sareka, gdzie znajduje Wolkana zaniepokojonego niemożnością medytacji. Wieczorem, Sarek i jego świta przybywają na koncert, gdzie Picarda zaskakuje zachowanie ambasadora. Muzyka wzrusza Sareka... do łez.

Podczas pobytu Sareka na pokładzie, załogę Enterprise zaczynają nękać sporadyczne napady złości i agresji. Doktor Crusher jest przerażona, gdy uderza Wesleya, postanawia więc poszukać porady u Troi. Okazuje się, że to jeden z wielu podobnych wypadków zgłoszonych ostatnio do doradcy. Sytuacja zaczyna być groźna, gdy w Dziesiątym Dziobowym wybucha bójka.

Troi i Crusher sądzą, że Sarek cierpi na zespół Bendi - rzadką chorobę spotykaną u Wolkan, charakteryzującą się utratą możliwości kontrolowania emocji. Chociaż Mendrossen zaprzecza, Sakkath - niepokojąc się o przebieg misji - przyznaje, że próbował telepatycznie wzmocnić kontrolę emocjonalną Sareka.

Kiedy Sarek zostaje o tym poinformowany, gwałtownie zaprzecza, że jego choroba objawia się wybuchami złości - co jednak dowodzi słuszności opowieści Picarda. Zanim jednak kapitan postanawia odwołać konferencję, proponuje Sarekowi zlanie jaźni, podczas którego zostaliby telepatycznie połączeni. Sarek zgadza się. Picard cierpi wprawdzie z powodu nadmiaru emocji ambasadora wprowadzonych do jego umysłu, ale Sarek może użyć siły woli kapitana do pomyślnych negocjacji z delegacją Legaran.

Tłumaczenie: Nestor the Q
Uzupełnienia: Piotr Pajerski
Źródło: Startrek.com

© Copyright 2001-2009 by USS Phoenix Team.   Dołącz sidebar Mozilli.   Konfiguruj wygląd.
Część materiałów na tej stronie pochodzi z oryginalnego serwisu USS Solaris za wiedzą i zgodą autorów.
Star Trek, Star Trek The Next Generation, Deep Space Nine, Voyager oraz Enterprise to zastrzeżone znaki towarowe Paramount Pictures.

Pobierz Firefoksa!