USS Phoenix
Logo
 Informacje o odcinku
 
Serial:The Next Generation
Tytuł:Transfigurations
Tytuł polski:Przemiana
 
Numer sezonu:3
Numer odcinka:25
Numer produkcyjny:173
Data premiery w USA:17-06-1990
Data premiery w Polsce:06-04-1998
Data gwiezdna:43957.2
 
Reżyseria:Tom Benko
Scenariusz:Rene Echevarria
Muzyka:Dennis McCarthy
 
Ocena odcinka:8.3
Liczba oceniających:78
Oceń w skali 1 - 10:

Opis

Enterprise ratuje zagadkowego obcego, którego niezwykłe zdolności mają wpływ na całą załogę. Kim, a może "czym" jest nieznajomy?Streszczenie

Kiedy USS Enterprise odkrywa rannych humanoidów we wraku kapsuły ratunkowej, Geordi zgłasza się na ochotnika do połączenia jego układu nerwowego z obcym - ma to ustabilizować stan rannego. Podczas tego procesu, fala widzialnej energii zostaje przeniesiona z humanoida na Geordiego.

Doktor Crusher ma nikłą nadzieję na uleczenie pacjenta, którego nazwała "John Doe", ale wkrótce zaczyna on wykazywać zdumiewające zdolności regeneracyjne. Jego uszkodzone tkanki naprawiają się w zdumiewającym czasie, zaś nieuszkodzone komórki "Johna" mutują w niezrozumiały dla doktor sposób.

Dowody otaczające wrak kapsuły wskazują, że brała ona udział w walce, ale kiedy budzi się "John", nie pamięta nic z przeszłości. Kiedy Picard mówi mu, że prawie określili jego pochodzenie i że będzie mógł wkrótce wrócić na swoją planetę, "John" odczuwa strach i mówi, że próbował uciec ze swojej planety, ale nie pamięta dlaczego.

Obecność "Johna" przynosi uczucie spokoju członkom załogi, z którymi jest w kontakcie, zwłaszcza Geordiemu. "John" ukazuje niezwykłe zdolności, gdy leczy zwichnięte ramię O'Briena dotknięciem dłoni, emitując tą samą falę widzialnej energii, która wstąpiła w Geordiego.

Jednakże "Johna" zaczynają wkrótce męczyć ataki ostrego bólu, który przeraża go na tyle, że kradnie wahadłowiec. Kiedy Worf próbuje go powstrzymać, "John" nagle zwija się z bólu i przemienia w duży, pulsujący płomień, mocno odpychający Worfa. Badanie doktor Crusher wykazuje u Klingona złamany kark i brak oznak życia, ale kiedy "John" dotyka go, żarzące się światło znowu emanuje z jego dłoni i Worf zostaje całkowicie uleczony.

Kiedy Crusher zgłasza, że tempo mutacji komórek "Johna" zwiększa się, pacjent obawia się, że stanowi niebezpieczeństwo dla załogi i prosi Picarda, by pozwolił mu odejść. Jednakże ich rozmowa zostaje przerwana przybyciem niezidentyfikowanego obiektu, który zaczyna skanowanie USS Enterprise. Dowódca okrętu, Sunad z Zalkon, żąda zwrócenia "Johna", twierdząc że jest on zbiegłym więźniem skazanym na śmierć za niesubordynację.

Nie pamiętając swojej przeszłości, "John" nie może potwierdzić, ani zaprzeczyć zarzutom, ale gotów jest poddać się, by nie zagrażać USS Enterprise. Kiedy Picard odmawia wydania go, cała załoga USS Enterprise zostaje sparaliżowana. "John" powoli przypomina sobie swoją przeszłość i po udaniu się na mostek dotyka konsoli, rozprzestrzeniając swoją energię na cały statek, lecząc załogę.

Ruchem dłoni, "John" przenosi Sunada na mostek Enterprise, a potem tłumaczy Picardowi, że jego gatunek jest na krawędzi skoku ewolucyjnego, a jego władcy, bojąc się utraty potęgi, zaczęli niszczyć pierwszych obywateli przchodzących przemianę. Sunad wraca na swój statek, a "John" po ewolucji do energetycznej formy życia, przygotowuje się do powrotu do swojego ludu, by szerzyć wiadomość o nadchodzącym odrodzeniu.

Tłumaczenie: Nestor the Q
Uzupełnienia: Piotr Pajerski
Źródło: Startrek.comRecenzja

Transfigurations – X-Trek

Swego czasu natknąłem się w sieci na całkiem zabawną przeróbkę zdjęć bohaterów ,,następnego pokolenia" gdzie upozowani oni byli na główne postacie z ,,X-Men". Wiadome jest mi także, że istnieją co najmniej trzy komiksy traktujące o spotkaniu herosów ze ,,Star Trek" z mutantami wymyślonymi przez Stana Lee. W zasadzie nie jest to taki niedorzeczny mariaż jako, iż obie rzeczy poruszają ważne kwestie społeczne takie jak rasizm, uprzedzenia i lęk przed innością jak także obie są dziećmi dekady lat 60. Nic więc dziwnego, że pomysłodawcy epizodu ,,Transfigurations" postanowili skrzyżować motywy z obu fantastycznych opowieści. Ich pomysł opierał się na tym by skonfrontować załogę Enterprise z problematyką naturalnej mutacji i jej konsekwencji dla społeczeństwa, w której ona zachodzi. Na Enterprise bowiem zawitał rozbitek będący przedstawicielem nieznanej dotąd cywilizacji, który nie tylko ma zaniki pamięci mogące skrywać mroczną tajemnice ale także zdaje się on przejawiać pewne nadnaturalne zdolności. Co ukrywa John Doe – jak zwie go załoga Enterprise – i jak zareagują na jego powrót jego pobratymcy? Czy mutacje owocujące pojawieniem się nadnaturalnych zdolności rzeczywiście są możliwe i jak na takie zmiany zareaguje społeczeństwo? Jak daleko sięga suwerenność prawa danej społeczności - czy może ono decydować o losach jednostki, która wedle naszych norm moralnych i prawnych niczym nie zawiniła – a kiedy powinna zainterweniować społeczność międzynarodowa? A może nie ma ona w ogóle do tego prawa, jak, iż to co ona sama uznaje za czyn przestępczy, w innym kręgu kulturowe wcale nie musi być postrzegane z kolej jako zbrodnia? I czy owa ewolucja, której tak obawia się obrazowana w ,,Transfigurations" społeczność może – tak jak w tym odcinku – prowadzić do jednego celu, czy też jest to naukowo niemożliwe? Wszystkie te pytania zadane są w dość ciekawy sposób w epizodzie zrealizowanym poprawnie tak od strony technicznej, jak i treściwej. Mark La Mura stworzył całkiem dobrą kreacje prześladowanego uciekiniera, a Charles Dennis równie przekonywująco wcielił się w rolę jego Nemezis. Odcinek powinien więc zadowolić wszystkich tych, którzy lubią zarówno tematykę ewolucji w fantastyce- naukowej, jak i tych, którzy lubią gdy owa fantastyka staje się jedynie pretekstem dla poruszenia ważkich społecznych problemów.


Ocena: 7/10


Autor: Picard

© Copyright 2001-2009 by USS Phoenix Team.   Dołącz sidebar Mozilli.   Konfiguruj wygląd.
Część materiałów na tej stronie pochodzi z oryginalnego serwisu USS Solaris za wiedzą i zgodą autorów.
Star Trek, Star Trek The Next Generation, Deep Space Nine, Voyager oraz Enterprise to zastrzeżone znaki towarowe Paramount Pictures.

Pobierz Firefoksa!