USS Phoenix
Logo
 Informacje o odcinku
 
Serial:The Next Generation
Tytuł:The Best of Both Worlds (I)
Tytuł polski:Najlepszy z obu światów
 
Numer sezonu:3
Numer odcinka:26
Numer produkcyjny:174
Data premiery w USA:01-07-1990
Data premiery w Polsce:07-04-1998
Data gwiezdna:43989.1
 
Reżyseria:Cliff Bole
Scenariusz:Michael Piller
Muzyka:Ron Jones
 
Ocena odcinka:9.9
Liczba oceniających:357
Oceń w skali 1 - 10:

Opis

Borg zbliża się do granic Federacji - rok wcześniej niż się spodziewano, więc Federacja nie jest na to spotkanie gotowa. Czy Enterprise i kapitan Picard zdołają powstrzymać sześcian Borga mknący ku Ziemi?Streszczenie

Podejrzewając, że za zniszczenie całej federacyjnej kolonii odpowiada Borg, Gwiezdna Flota przydziela na Enterprise komandor-porucznik Shelby, ambitną młodą panią oficer, która specjalizuje się w sprawach związanych z Borgiem.

Szybko okazuje się, że obchodzi ją nie tylko Borg - Rikerowi zaproponowano właśnie własne dowództwo, a Shelby chciałaby zastąpić go na USS Enteprise. Kiedy admirał Hanson, gorliwy wielbiciel Shelby, dowiaduje się, że Riker znów zamierza odrzucić awans, proponuje sugeruje Picardowi, by kapitan przekonał Rikera do przyjęcia posady.

Tymczasem USS Enterprise zostaje wysłany na spotkanie statku, który zameldował spotkanie z Borgiem. Jednak na drodze Enterprise staje właśnie sześcienny okręt Borga, który wkrótce potem przechwytuje USS Enterprise i grozi zniszczeniem go, chyba że Picard prześle się na sześcian. Kiedy Picard odmawia, USS Enterprise z trudem ucieka sześcianowi, znajdując schronienie w mgławicy, w której czujniki Borga nie mogą go znaleźć.

Spotkanie z sześcianem ujawnia domniemany słaby punkt Borga, który Shelby zamierza wykorzystać - chce zniszczyć sześcian promieniem skoncentrowanej energii z głównego deflektora Enteprise. W tym czasie, napięcie między Rikerem i Shellby rośnie, gdyż pani komandor za plecami pierwszego oficera udaje się do Picarda, przedstawić mu swoje sugestie. W wynikłej sprzeczce, Shelby mówi Rikerowi, że stał się on zbyt ostrożny i boi się nowych wyzwań.

Kiedy sześcian Borga zaczyna ostrzeliwać mgławicę, Enterprise musi ją opuścić przed dokończeniem przygotowań. Enterprise musi więc ponownie uciekać przed ścigającym go sześcianem. Wtedy właśnie, na mostek Enterprise przesłane zostają trzy człony Borga, które porywają Picarda i wracają na sześcian. Role się odwracają - teraz to USS Enterprise ściga sześcian, który zmienił kurs i kieruje się ku Ziemi.

Picard dowiaduje się, że Borg zamierza dodać ludzkie cechy biologiczne i technologiczne do własnych - co doprowadzi do podbicia Ziemi. Picard został wybrany na ich przedstawiciela, który ma ułatwić asymilację Ziemian.

Na Enterprise szykowany jest atak na sześcian. Geordi informuje jednak Rikera, że statek Borga musi zwolnić do prędkości impulsowej, by Enterprise mógł wykorzystać całą energię do strzału z deflektora.

Riker zamierza osobiście udać się na sześcian, by go spowolnić, ale Troi przypomina mu, że dowodzi on teraz okrętem. Grupę zwiadowczą prowadzi więc Shelby. Zwiadowcy przesyłają się na sześcian i sabotują niektóre układy okrętu Borga. Znajdują też kapitana Picarda, który jednak został przez Borga zmieniony - stał się jednym z członów Borga.

Próba uratowania kapitana nie udaje się, więc grupa zwiadowcza musi go pozostawić i wracać na Enterprise. Shelby informuje Rikera o sytuacji i proponuje powrót po kapitana, ale Geordi nalega, by natychmiast zaatakować - drugiej takiej szansy może już nie będzie.

Tłumaczenie: Nestor the Q
Uzupełnienia: Piotr Pajerski
Źródło: Startrek.comRecenzja

Pierwsza część historii przez wielu fanów uważanej za jedną z najlepszych w całym uniwersum Star Treka. Czy słusznie? Moim zdaniem tak.

Oto pojawia się zagrożenie jakiego obawiano się od dawna i na jakie mimo to Federacja wciąż nie jest przygotowana – Borg. Oczywiście tak wypadło, że statkiem który pierwszy dociera do nadlatującego sześcianu jest Enterprise. Da się wyczuć w tym wszystkim nieustające napięcie i strach przed wciąż nieznanym przeciwnikiem. Dramatyzm z jakim Picard wypowiada słowa "We have engaged the Borg" może razić jako nieco przesadny, ale taki jest cały ten odcinek – na swój sposób podniosły, może z lekką nadwyżką formy, ale forma ta tu akurat pasuje idealnie. Co chwila spomiędzy wierszy wypływa komunikat: Oto Federacja wreszcie napotkała najniebezpieczniejszego swego wroga i toczy z nim wielką, historyczną bitwę, o której przez lata śpiewane będą pieśni.

Trzeba przyznać, że odcinek trzyma w napięciu, co zapewniają wartka akcja, interesujący scenariusz i wspomniany już ogólny nastrój grozy. Oprócz wiadomego wroga mamy jeszcze konflikt Shelby – Riker i jak zwykle służącą radą Guinan. Borg mają niecny plan porwania kapitana, co im się w końcu udaje i prowadzi do genialnego zakończenia. Załoga i widzowie są zszokowani widząc nowe oblicze kapitana, a Riker staje przed dylematem, po czym decyduje się strzelać i być może zabić swojego dowódcę i przyjaciela. Cała historia jest niezwykle ciekawa i raczej nieprzewidywalna – wszak widzowie nie są jeszcze tak dobrze obeznani ze zwyczajami Borg i nie wiedzą czemu im tak zależy na kapitanie.

Teraz się trochę poczepiam – po pierwsze, nigdy nie zrozumiem dlaczego Borg wysłali tylko jeden sześcian, z kilkoma byłoby im łatwiej i nawet Picarda by nie potrzebowali. No ale taki już mieli plan – wysłać jeden, asymilować kapitana i jego wiedzę i niech im będzie. Druga rzecz to komandor Shelby – ekspert od Borg? Jak można być ekspertem od czegoś co się ledwie widziało, z czym zetknął się wcześniej tylko jeden raz Enterprise, a tej pani nie było nawet na pokładzie? No ale niech będzie – można uznać że zajmowała się zbieraniem danych na ich temat z innych, pozafederacyjnych źródeł, i zbieraniem wszystkiego do kupy.

Podsumowując – świetna atmosfera, świetny scenariusz i mimo tego czepiania ocena 10/10. To trzeba zobaczyć!

Dreamweb
© Copyright 2001-2009 by USS Phoenix Team.   Dołącz sidebar Mozilli.   Konfiguruj wygląd.
Część materiałów na tej stronie pochodzi z oryginalnego serwisu USS Solaris za wiedzą i zgodą autorów.
Star Trek, Star Trek The Next Generation, Deep Space Nine, Voyager oraz Enterprise to zastrzeżone znaki towarowe Paramount Pictures.

Pobierz Firefoksa!