USS Phoenix
Logo
 Informacje o odcinku
 
Serial:The Next Generation
Tytuł:The Best of Both Worlds (II)
Tytuł polski:Najlepszy z obu światów
 
Numer sezonu:4
Numer odcinka:1
Numer produkcyjny:175
Data premiery w USA:07-10-1990
Data premiery w Polsce:08-04-1998
Data gwiezdna:44001.4
 
Reżyseria:Cliff Bole
Scenariusz:Michael Piller
Muzyka:Ron Jones
 
Ocena odcinka:9.8
Liczba oceniających:295
Oceń w skali 1 - 10:

Opis

Riker musi wybrać między uwolnieniem Picarda a ratowaniem ludzkości, kiedy Borg wykorzystują porwanego kapitana w swoim planie zniszczenia Ziemi.Streszczenie

Po nieskutecznej próbie zniszczenia sześcianu, Enterprise zostaje unieruchomiony - przez najbliższe kilka godzin nigdzie nie poleci. Natomiast sześcian Borga bez przeszkód rusza w kierunku Ziemi.

Borg przekształca Picarda w pół-Borga, pół-człowieka, zwanego Locutusem i manipulują nim, by zgłębić ludzkie zachowanie, co ma pomóc im w podbiciu Ziemi i zniewoleniu ludzkości. Asymilując Picarda, Borg posiadł także rozległą wiedzę kapitana o Enteprise, a także o całej Gwiezdnej Flocie, jej technice i strategiach.

Podczas nieobecności Picarda, admirał Hanson awansuje dotychczasowego pierwszego oficera Rikera na kapitana Enterprise. Riker uważa to za bolesne i trudne, ale mianuje komandor-porucznik Shelby na pierwszego oficera - mimo ich niezbyt przyjaznych wcześniejszych układów. Następnie, nowy kapitan rozkazuje skierować się na spotkanie z Gwiezdną Flotą w układzie Wolf 359, gdzie armada zebranych naprędce federacyjnych okrętów ma stawić czoła sześcianowi Borga. Po przybyciu na miejsce, załoga zastaje cmentarzystko okrętów Gwiezdnej Floty. Kilkadziesiąt okrętów Federacji nie zdołało powstrzymać sześcianu, dowodzonego przecież przez jednego z najlepszych oficerów Gwiezdnej Floty.

Enterprise wkrótce dogania sześcian Borga, nadal zmierzający w stronę Ziemi. Wiedząc, że Borg może być zainteresowany asymilacją USS Enterprise, Riker sądzi, że zdoła wykorzystać swojego byłego kapitana do pokrzyżowania zamiarów Borga. Dzięki sprytnej akcji, oficerom Enterprise udaje się porwać Locutusa z sześcianu. Borg jednak nie przejmuje się tym i odlatuje w stronę Ziemi - Locutus jest cały czas połączony z kolektywnym umysłem Borga, więc swoją misję może pełnić także z pokładu Enterprise. Riker i załoga szukają sposobu na dostęp przez Picarda/Locutusa do informacji o Borgu.

Borg kieruje się na Ziemię - jest już niemal na jej orbicie, zaś Data przystępuje połączenia się przez Locutusa ze zbiorową świadomością Borga. Dzięki pomocy Picarda, który w jakiś sposób przełamuje wszczepione mu blokady Borga, Dacie udaje się wydać sześcianowi rozkaz uśpienia, który w konsekwencji prowadzi do samozniszczenia jednostki przeciwnika.

Kapitan Picard po chirurgicznym usunięciu implantów Borga wraca na stanowisko, zaś Riker z braku innego wyboru (proponowany mu wcześniej okręt został zniszczony w Wolf 359) pozostaje jego pierwszym oficerem. I wszystko byłoby dobrze, gdyby nie świadomość Picarda, że przyczynił się do śmierci jedenastu tysięcy osób podczas bitwy w Wolf 359...

Tłumaczenie: Nestor the Q
Uzupełnienia: Piotr Pajerski
Źródło: Startrek.comRecenzja

Druga część historii o Borg w niczym nie ustępuje pierwszej – zresztą generalnie lepiej je traktować jako całość i stąd od razu podaję ocenę – 10/10. Nadal ten sam nastrój grozy, może nieco wydumany ale i tak świetnie pasuje. Znowu ogląda się z zainteresowaniem i ciekawością jak to wszystko się skończy.

Początek – tak jak to będzie miało miejsce w kolejnych cliffhangerach – okazuje się zaskakująco prosty (to nie zarzut!) – Enterprise nie może nic zrobić sześcianowi, bo Borg posiadają wiedzę Picarda zmienionego w Locutusa. Sześcian ucieka a Enterprise zostaje w tyle. Sześcian rozbija w pył flotę pod Wolf 359, w dużej mierze dzięki Locutusowi.

W tym odcinku mamy kilka interesujących wątków personalnych, będących świetnym dodatkiem do walki z Borg. Po pierwsze – nadal Shelby vs. Riker, z tym że teraz Riker mówi jej, że przydają mu się jej sprzeciwy i awansuje ją na nowego pierwszego. Po drugie sam Riker – admirał uczynił go kapitanem, co Will przyjął z początku nie najlepiej. Próbował myśleć jak Picard, wyobrażał sobie, co zrobiłby Picard na jego miejscu, bał się przyjąć na siebie odpowiedzialność za załogę i dalszy przebieg walki. Z czasem dojrzał do tej funkcji, nie bez pomocy Guinan. Trzeci ciekawy wątek to Picard – zmieniony w Locutusa, wbrew swej woli pomaga uśmiercić tysiące istnień, odbywa wewnętrzną walkę próbując wydobyć na wierzch swą ludzką część, w pewnym momencie mu się to udaje, dzięki czemu Ziemia zostaje uratowana.

Czas na czepianie się – po pierwsze autodestrukcja sześcianu, która włączyła się jakoś tak niewiadomo skąd, nie zrobił tego nikt z załogi Enterprise tylko jakieś nagłe "malfunction", niby nic takiego ale jakoś dziwnie to wyglądało. Po drugie – Picard, gdy odłączają go od kolektywu ma nadzwyczaj dobry humor, nawet jakiś tam żarcik rzuca, a przecież przed chwilą pomógł zniszczyć swoją własną flotę i zabić tysiące ludzi. No ale po chwili zostaje sam i staje w oknie zadumany – być może wtedy zaczyna to do niego docierać...

Dzięki świetnej historii i odpowiedniemu nastrojowi drugą część ogląda się równie dobrze jak pierwszą. Nie zapominajmy też o efektach specjalnych – są bardzo dobre, przyjemnie oglądało się także ponowną separację Enterprise, a cmentarzysko okrętów pod Wolf 359 robiło wrażenie i wyglądało posępnie.

Dreamweb
© Copyright 2001-2009 by USS Phoenix Team.   Dołącz sidebar Mozilli.   Konfiguruj wygląd.
Część materiałów na tej stronie pochodzi z oryginalnego serwisu USS Solaris za wiedzą i zgodą autorów.
Star Trek, Star Trek The Next Generation, Deep Space Nine, Voyager oraz Enterprise to zastrzeżone znaki towarowe Paramount Pictures.

Pobierz Firefoksa!