USS Phoenix
Logo
 Informacje o odcinku
 
Serial:The Next Generation
Tytuł:The Quality of Life
 
Numer sezonu:6
Numer odcinka:9
Numer produkcyjny:235
Data premiery w USA:29-11-1992
Data gwiezdna:46307.2
 
Reżyseria:Jonathan Frakes
Scenariusz:Naren Shankar
Muzyka:Dennis McCarthy
 
Ocena odcinka:7.2
Liczba oceniających:59
Oceń w skali 1 - 10:

Opis

Data ryzykuje życiem Picarda i Geordi'ego, aby ochronić inną "żyjącą" maszynę.Recenzja

Pewna pani skonstruowała urządzenia wyglądające jak nowoczesne odkurzacze, które służą jej jako narzędzia pracy. Zjawia się Data i po zbadaniu tych mechanizmów stwierdza, iż są one żywe, tak jak on, więc zabrania ich dalszego wykorzystywania. Początkowo mało kto w to wierzy, a pani Farallon nie rozumie jak można odebrać jej korzyści płynące z używania jej własnego wynalazku. Tymczasem exocompy okazują się być nawet mądrzejsze niż Data to zakładał. Historia robi się najciekawsza w momencie, gdy android buntuje się przeciw własnej załodze i ryzykuje życie Picarda i LaForge’a nie chcąc poświęcać sztucznych form życia. Jest to o tyle interesujące że Data, jako maszyna, nie kierująca się emocjami, zawsze wykonywał swoje rozkazy z najwyższą precyzją i efektywnością, nie licząc wypadków gdy miał jakieś awarie lub ktoś przejmował nad nim kontrolę, ale tu jest w pełni sprawny i świadomy swoich czynów.

Między Datą a exocompami powstaje szczególna więź – wszak Data jest również maszyną, czuje się więc niejako z nimi spokrewniony. Walczy o to, by miały takie same prawa jak on – do życia i decydowania o swoim losie. Pokazuje innym, że jako istoty obdarzone świadomością zasługują one na szacunek nie mniejszy niż inne poznane formy życia. Całość w moim odczuciu ubarwia fakt, że wyglądają one – jak dla mnie – nieco groteskowo. Oczywiście Data osiąga swój cel, a maszyny którym pozostawiono wolność wyboru decydują się wyruszyć na ratunek, opracowując przy tym swój własny plan i poświęcając jedną z nich by ocalić dwóch mężczyzn.

Mamy zatem do czynienia z historią z oczywistym przesłaniem. Dochodzi do niego pytanie postawione przez Datę – jak zdefiniować życie, kiedy można powiedzieć, że coś jest żywe? Sama akcja zbudowana jest średnio, na początku nie wciąga zbytnio, naprawdę ciekawie robi się w punkcie kulminacyjnym, przy wspomnianym buncie Daty. Zakończenie jest prawie cukierkowe – prawie, bo zginął jeden z exocompów... Jednak, jako że każde życie zasługuje na szacunek, maszyny zaczynają być traktowane inaczej niż tylko jako narzędzia pracy.

Ocena: 6/10

Dreamweb
© Copyright 2001-2009 by USS Phoenix Team.   Dołącz sidebar Mozilli.   Konfiguruj wygląd.
Część materiałów na tej stronie pochodzi z oryginalnego serwisu USS Solaris za wiedzą i zgodą autorów.
Star Trek, Star Trek The Next Generation, Deep Space Nine, Voyager oraz Enterprise to zastrzeżone znaki towarowe Paramount Pictures.

Pobierz Firefoksa!