USS Phoenix
Logo
 Informacje o odcinku
 
Serial:The Next Generation
Tytuł:Ship in a Bottle
 
Numer sezonu:6
Numer odcinka:12
Numer produkcyjny:238
Data premiery w USA:07-02-1993
Data gwiezdna:46424.1
 
Reżyseria:Alexander Singer
Scenariusz:Rene Echevarria
Muzyka:Dennis McCarthy
 
Ocena odcinka:9
Liczba oceniających:126
Oceń w skali 1 - 10:

Opis

Profesor Moriarty więzi Picarda i innych w symulacji na holodeku.Recenzja

Napiszę to od razu – dobry, ciekawy odcinek, jeden z lepszych "holodekowych" odcinków w historii Star Treka. Powraca profesor Moriarty znany z odcinka "Elementary, Dear Data", miło też zobaczyć ponownie Reginalda Barclaya.

Profesor Moriarty to hologram który posiadł świadomość – wie dokładnie, kim jest, poza tym potrafi sam programować to co się dzieje na holodeku, w końcu przejmuje też kontrolę nad całym statkiem. Data, Picard i Barclay stają się ofiarami jego iluzji. Rozpoczyna się walka o odzyskanie kontroli nad Enterprise, któremu grozi kolizja z dwiema planetami, oraz o powrót do realnego świata, tylko gdzie on jest?

Całość ogląda się z zainteresowaniem i przyznam, że na początku trudno mi było samemu rozszyfrować co tu się tak naprawdę dzieje. Dopiero od pewnego momentu (konkretnie od szokującego odkrycia Daty) mogłem się domyślać jak dalej potoczą się wypadki, ale tak czy owak pomysł na scenariusz jest bardzo oryginalny a fabuła zaskakująca i na pewno nie tak przewidywalna jak to czasem bywa. Serialowa rzeczywistość miesza się z holodekową fikcją i widz musi zgadywać kto jest prawdziwy a kto nie... A to wszystko dzieło profesora, który pragnie tylko zyskać wolność dla siebie i swej ukochanej. W tym celu ucieka się do dość zdecydowanych metod, ale cel jaki pragnie osiągnąć powoduje, że daleko nam do określenia go jako postaci zdecydowanie negatywnej.

Ciekawy pomysł, nagłe zwroty akcji i to zawieszenie między prawdą a fikcją to atuty tego odcinka. Zakończenie też jest ciekawe – można powiedzieć, że na swój sposób Picard spełnił daną obietnicę...

Ocena: 7/10.

Dreamweb
© Copyright 2001-2009 by USS Phoenix Team.   Dołącz sidebar Mozilli.   Konfiguruj wygląd.
Część materiałów na tej stronie pochodzi z oryginalnego serwisu USS Solaris za wiedzą i zgodą autorów.
Star Trek, Star Trek The Next Generation, Deep Space Nine, Voyager oraz Enterprise to zastrzeżone znaki towarowe Paramount Pictures.

Pobierz Firefoksa!