USS Phoenix
Logo
 Informacje o odcinku
 
Serial:The Next Generation
Tytuł:Face of the Enemy
 
Numer sezonu:6
Numer odcinka:14
Numer produkcyjny:240
Data premiery w USA:21-02-1993
Data gwiezdna:46519.1
 
Reżyseria:Gabrielle Beaumont
Scenariusz:Rene Echevarria
Muzyka:Don Davis
 
Ocena odcinka:9.4
Liczba oceniających:96
Oceń w skali 1 - 10:

Opis

Zmuszona do podszywania się pod oficera Wywiadu Romulańskiego, doradca Troi staje się kluczową częścią wyszukanego planu pozorów.Recenzja

Deanna bawi się w tajną agentkę, w dodatku wbrew swej woli. Jest to, podobnie jak poprzedni, przeciętny odcinek, raczej nie z gatunku tych, do których chce się wracać wiele razy. Owszem, cała historia jest nienajgorsza – Deanna stopniowo wczuwająca się w rolę bezwzględnej romulańskiej oficer, najpierw cicha, niepewna, potem stanowcza i bardziej wiarygodna w swym udawaniu. Poza tym kolejne wspomnienie o ruchu zjednoczenia kierowanym przez starego znajomego Spocka, spięcia między Troi a prawdziwymi Romulanami oraz Deanna vs. Enterprise (jakoś od początku wiadomo było, że do tego musi dojść, prawda?). Brakuje w tym jednak jakiegoś oryginalnego, intrygującego pomysłu czy może szczególnego napięcia. A przebieranki za przedstawicieli innych ras w Star Treku występują dość często i to już od oryginalnego serialu.

Jest parę rzeczy do których można się przyczepić – Deanna odgrywa rolę agentki Tal Shiar, która na romulańskim statku zajmuje tymczasowo najwyższe stanowisko i wszyscy muszą się jej podporządkowywać. W takim razie dlaczego kiedy komandor Toreth zaczyna jej zadawać przy stole niewygodne pytania co do jej przeszłości, nie ucina tej rozmowy, tylko daje się w nią wciągnąć ryzykując zdemaskowanie? To z jej strony postępowanie wysoce nielogiczne i niefrasobliwe.

Druga sprawa, choć niekoniecznie błąd – rozumiem, że Deanna mówi płynnie po romulańsku? Bo przecież udając Romulankę nie może korzystać z uniwersalnego translatora, bo inni wiedzieliby o tym, prawda? Ale mogę uwierzyć w to, że pani Troi nauczyła się kiedyś (być może w Akademii?) romulańskiego i w takim razie wszystko jest w porządku.

Podsumowując – intryga taka sobie, dość przewidywalna, korzysta z utartych schematów, ale też odcinek jakoś straszliwie nie zanudza. Ocena 5/10.

Dreamweb
© Copyright 2001-2009 by USS Phoenix Team.   Dołącz sidebar Mozilli.   Konfiguruj wygląd.
Część materiałów na tej stronie pochodzi z oryginalnego serwisu USS Solaris za wiedzą i zgodą autorów.
Star Trek, Star Trek The Next Generation, Deep Space Nine, Voyager oraz Enterprise to zastrzeżone znaki towarowe Paramount Pictures.

Pobierz Firefoksa!