USS Phoenix
Logo
 Informacje o odcinku
 
Serial:The Next Generation
Tytuł:The Chase
 
Numer sezonu:6
Numer odcinka:20
Numer produkcyjny:246
Data premiery w USA:09-05-1993
Data gwiezdna:46731.5
 
Reżyseria:Robert Wiemer
Scenariusz:Jean Louise Matthias
Muzyka:Jay Chattaway
 
Ocena odcinka:8.4
Liczba oceniających:127
Oceń w skali 1 - 10:

Opis

Picard ściga się z Kardasjanami, Klingonami i Romulanami nad rozwiązaniem liczącej sobie 4 miliardy lat genetycznej zagadki.Recenzja

Jest to niewątpliwie odcinek przełomowy dla całego uniwersum Star Treka. Przełomowy pod względem wiedzy, jakiej dostarcza nam on o pochodzeniu życia w galaktyce oraz dlatego, że udziela odpowiedzi na jedno z najbardziej nurtujących widzów pytań – dlaczego poznaliśmy w serialach tyle różnych istot humanoidalnych, tak bardzo do siebie podobnych (poza oczywiście tą przyczyną, że w trakcie kręcenia Star Treka w latach ’60 nie było środków na stworzenie innych, bardziej odmiennych od ludzi gatunków)? Przy okazji mamy tu oczywistą konfrontację z panującym w realnym świecie poglądem, że życie na Ziemi ma swoje źródło poza naszą planetą.

To tyle jeśli chodzi o przełomowość, a jak się to wszystko ogląda? Otóż z początku odcinek jest niestety taki sobie, mamy Picarda rozmyślającego nad swoją przyszłością i niewiele więcej. Napięcie rośnie z chwilą morderstwa, ale nadal nie jest to jeszcze jakieś mistrzostwo świata. I taki już jest ten odcinek – im bliżej końca tym lepszy, a zakończenie jest już naprawdę dobre i na swój sposób wzruszające. Dramaturgia budowana jest więc stopniowo i widz na kolejnych etapach dowiaduje się coraz więcej o tym, z jak ważną zagadką mają do czynienia bohaterowie.

Końcowe sceny dają do myślenia, szczególnie zapadł mi w pamięć moment, gdy tajemnicza istota w swoim dawno zarejestrowanym przekazie mówi, iż cieszy się, że jej potomkowie zjednoczyli się i przybyli razem by poznać swe korzenie, gdy w rzeczywistości część z nich po drodze mało się nawzajem nie pozabijała. No i scena gdy Romulanin mówi do Picarda, że skoro tak się sprawy mają, to może trzeba będzie na siebie spojrzeć przez inną optykę... Muszę też przyznać, że scena z "All Good Things", w której Picard zanurza swą rękę w "genetyczną zupę" będzie od tej pory przeze mnie odbierana nieco inaczej...

Odcinek ma oczywiste pokojowe przesłanie dla ludzi – wszyscy jesteśmy z tej samej gliny, walcząc ze sobą tak naprawdę zabijamy sami siebie. Wątek przewodni odcinka jest fascynujący i skłania do dalszych dyskusji. Szkoda, że realizacja pozostawia nieco do życzenia, szczególnie na początku.

Ocena: 6/10

Dreamweb
© Copyright 2001-2009 by USS Phoenix Team.   Dołącz sidebar Mozilli.   Konfiguruj wygląd.
Część materiałów na tej stronie pochodzi z oryginalnego serwisu USS Solaris za wiedzą i zgodą autorów.
Star Trek, Star Trek The Next Generation, Deep Space Nine, Voyager oraz Enterprise to zastrzeżone znaki towarowe Paramount Pictures.

Pobierz Firefoksa!