USS Phoenix
Logo
 Informacje o odcinku
 
Serial:The Original Series
Tytuł:Who Mourns for Adonais?
Tytuł polski:Któż opłakuje bogów?
 
Numer sezonu:2
Numer odcinka:2
Numer produkcyjny:33
Data premiery w USA:22-09-1967
Data premiery w Polsce:02-01-2000
Data gwiezdna:3468.1
 
Reżyseria:Marc Daniels
Scenariusz:Gilbert Ralston
Muzyka:Fred Steiner
 
Ocena odcinka:5.8
Liczba oceniających:53
Oceń w skali 1 - 10:
Cytat:    Apollo: Earth - mother of the most beautiful women in the universe.


Opis

Istota podająca się za greckiego boga Apolla zmusza Enterprise do przybycia na jego planetę. Tam nakazuje im oddawać mu boską cześć. Kirk musi wykorzystać słabość bożka do jednej z członkiń jego załogi, by wyrwać okręt z opresji.Minirecenzja

Po raz kolejny pojawia się tu znudzona, obdarzona niezwykłą mocą istota. Tym razem jest to bóg Apollo we własnej osobie. Okazuje się, że dawni bogowie byli – co zapewne ucieszyłoby Daenikena – kosmicznymi podróżnikami, którzy przed wiekami odwiedzili naszą planetę. Z dawnych bogów pozostał już tylko Apollo, który wciąż pragnie od ludzi uwielbienia i czci. Tyle, że ludzkość bardzo się już zmieniła i – jak mówi Kirk – nie potrzebuje już bogów... Tym samym Apollo staje się postacią niemal tragiczną, a pod koniec odcinka wzbudza autentyczne współczucie. Choć odcinek może w pierwszym momencie wywołać rozbawienie wizją dzielnej załogi wypasającej kozy w sielskich okolicznościach przyrody, a później irytację oderwanymi od rzeczywistości roszczeniami znudzonego boga, może jednak również być asumptem do głębszej refleksji nad naturą Boga. Czy w realiach XXIII wieku, gdy ludzkość ma tak dużą wiedzę na temat wszechświata i techniki, Bóg musi stać się bogiem?

Autor: Madame PicardRecenzja

Interesującą recenzję odcinka można znaleźć pod adresem:
http://trekkies-log.blogspot.com/2016/05/who-mourns-for-adonais.html

© Copyright 2001-2009 by USS Phoenix Team.   Dołącz sidebar Mozilli.   Konfiguruj wygląd.
Część materiałów na tej stronie pochodzi z oryginalnego serwisu USS Solaris za wiedzą i zgodą autorów.
Star Trek, Star Trek The Next Generation, Deep Space Nine, Voyager oraz Enterprise to zastrzeżone znaki towarowe Paramount Pictures.

Pobierz Firefoksa!