USS Phoenix
Logo
 Informacje o odcinku
 
Serial:The Original Series
Tytuł:The Man Trap
Tytuł polski:Pułapka / Męska słabość
 
Numer sezonu:1
Numer odcinka:2
Numer produkcyjny:6
Data premiery w USA:08-09-1966
Data premiery w Polsce:19-09-1999
Data gwiezdna:1513.1
 
Reżyseria:Marc Daniels
Scenariusz:George Clayton Johnson
Muzyka:Alexander Courage
 
Ocena odcinka:8
Liczba oceniających:119
Oceń w skali 1 - 10:

Opis

Po przybyciu do kolonii na planecie M-113, doktor McCoy spotyka swoją dawną miłość. Jednakże już wkrótce zaczynają ginąć ludzie, wszyscy pozbawieni występującego w ich organizmach chlorku sodu. Rozpoczyna się poszukiwanie zabójcy, podczas którego załoga poznaje straszną prawdę o planecie M-113.

Widok powierzchni planety M-113Star Trek: Remastered

Recenzja

The Man Trap czyli Trudne początki (lub obraz sensacyjno-psychologiczny).


Pierwszy odcinek za nami. Szczerze mówiąc, obejrzawszy go mam mieszane uczucia. Jako fan jestem kontent, bo oto na mych oczach tworzy się kanon; zobaczyłem rzecz pierwotną, do której będę się odwoływać w obliczu każdej późniejszej niejasności, będzie ona fundamentem wszystkiego.
Jako widz natomiast mam pewne zastrzeżenia. Fabuła ,,The Man Trap" niewątpliwie w sposób uporządkowany i przyjemny w odbiorze łączy elementy psychologiczne, pozwalające nam wstępnie poznać każdą z postaci, z interesującym wątkiem sensacyjno-kryminalnym.
Zbudowano ją w przemyślany sposób, co niezwykle podnosi atrakcyjność pierwszego odcinka "Star Trek" na tle wielu produkcji SF tamtego okresu. Pomysł jest nowatorski, a intryga zawiązana w ciekawy sposób, z wyraźnym ukierunkowaniem na widza płci męskiej. (Lądujący na planecie ludzie widzą taką kobietę, jaką zobaczyć pragną). Razi jednak ewidentnie przydługi wstęp, toporne dowcipy kapitana i rozwlekłe przemowy na tematy bynajmniej nie związane z misją. (Pokazywanie przeciągających się w nieskończoność spojrzeń głównych bohaterów jako rzecz typowa dla seriali, występująca w nich do chwili obecnej, nawet nie denerwuje. Zdążyliśmy się przyzwyczaić.)
Bez dwóch zdań za minus trzeba też uznać zbyt szybkie wyjawienie widzowi tożsamości winowajcy mających miejsce zdarzeń. Niewątpliwie lepszym rozwiązaniem było by trzymanie widza w niepewności aż do momentu rozwiązania zagadki przez bohaterów. Załoga „Enterprise” z kapitanem na czele nie grzeszy zresztą momentami inteligencją, pomijając wiele wskazówek pozwalających rozwikłać zagadkę.

Reasumując: odcinek mimo niepotrzebnego przeciągania rozmów interesujący, akcja na planecie wartka (przynajmniej po opuszczeniu przez bohaterów domostwa Craterów), długo utrzymujące się uczucie zagrożenia, powodowane obecnością wciąż odczuwającego głód soli, oblizującego się stwora, silne zaakcentowanie stanu emocjonalnego doktora McCoya (lecz jednocześnie spłycenie postaci Uhury i pokazanie nieporadności i braku wyszkolenia niższej stopniem załogi pozwalającej się wodzić za nos).

W końcowej ocenie dla mnie jako fana 7.5/10, dla widza 4/10.


Autor :Biter1

Kolejną recenzję odcinka można znaleźć pod adresem:
http://trekkies-log.blogspot.com/2015/03/the-man-trap.html

© Copyright 2001-2009 by USS Phoenix Team.   Dołącz sidebar Mozilli.   Konfiguruj wygląd.
Część materiałów na tej stronie pochodzi z oryginalnego serwisu USS Solaris za wiedzą i zgodą autorów.
Star Trek, Star Trek The Next Generation, Deep Space Nine, Voyager oraz Enterprise to zastrzeżone znaki towarowe Paramount Pictures.

Pobierz Firefoksa!