USS Phoenix
Logo
 
Co to jest ta Federacja?

Zjednoczona Federacja Planet (ang. United Federation of Planets, UFP) to międzyplanetarna organizacja założona w 2161 roku m.in. przez Andorian, Wolkan oraz Ziemian. Gatunki założycielskie określiły cel istnienia Federacji jako 'pokojowe współistnienie wszystkich istot zamieszkujących galaktykę'. W momencie powstania sformułowano konstytucję Federacji, mającą ukierunkować jej działania w celu dążenia do powszechnej korzyści i ochrony obywateli Federacji. Wzorowano się przy tym na kilku dokumentach z przeszłości, między innymi na Statutach Alfy III, Konstytucji Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej, a także na Podstawowych Deklaracjach Kolonii Marsjańskich. Główne agendy organizacyjno-administracyjne Federacji są następujące: Rada Federacji - złożona z przedstawicieli gatunków członkowskich, Prezydent Federacji, Rada Społeczno-Ekonomiczna, Międzyplanetarny Sąd Najwyższy oraz Gwiezdna Flota.Jakie wojny toczyła Federacja?

Pomimo swojej pokojowej polityki i zasady pokojowego współistnienia, Federacja na przestrzeni ponad dwustu lat istnienia musiała toczyć wiele wojen. Federacja toczyła wojny między innymi z:

  • Imperium Klingońskim w XXIII w. (zakończona pokojem organiańskim) oraz w latach 2372-73 (działania wojenne bez oficjalnego wypowiedzenia wojny);
  • Talarianami - nadgraniczne utarczki w latach pięćdziesiątych XXIV wieku;
  • Kardasjanami - lata pięćdziesiąte i sześćdziesiąte XXIV wieku. Zakończona pokojem w 2368 roku i ustanowieniem strefy zdemilitaryzowanej;
  • Tzenkethi - lata sześćdziesiąte XXIV wieku;
  • Dominium - chyba najkrwawsza i prowadzona z największym rozmachem wojna w historii Federacji. Rozpoczęta w 2373 roku, a zakończona dwa lata później.

Oczywiście można wymienić także wiele innych przypadków kontaktów z innymi cywilizacjami, podczas których doszło do starć zbrojnych. Do takich zalicza się starcie z Gornami na Cestus III, uwikłanie się w konflikt pomiędzy Sataranami a Lysjanami w 2368 roku i dwa starcia z Borgiem - w 2367 i 2373 roku.Co to jest Gwiezdna Flota? Czy to organizacja wojskowa?

Gwiezdna Flota (ang. Starfleet) to organizacja pełniąca rolę organizacji wojskowej. Tak się ją z reguły postrzega. Jednakże głównym zadaniem GF była i nadal pozostaje eksploracja kosmosu. Do niedawna okręty GF były uzbrojone jedynie celem samoobrony. Wszystkie jednostki wyposażano raczej w ekwipunek naukowy, broń była na dalszym planie. Dopiero liczne inwazje ze strony niezwykle groźnych i potężnych przeciwników zmusiły Gwiezdną Flotę do zmiany wizerunku i budowania jednostek czysto bojowych. Oficerowie Floty nie są jednak typowymi żołnierzami. Owszem, znają się na broni, taktyce, walce wręcz, ale jednocześnie większość z nich pozostaje naukowcami lub technikami. Służba wojskowa stoi poniekąd obok (aczkolwiek istnieją specjalne wydziały Floty, których działalność ma charakter czysto militarny, jak np. Starfleet Marines).

Podsumowując, Flota jest organizacją badawczą, o uprawnieniach militarnych, z których korzysta w razie potrzeby - jedynie do obrony. Jedną z zasad Gwiezdnej Floty jest używanie siły tylko w samoobronie, ze szczególnym uwzględnieniem unikania ofiar.Co to jest Pierwsza Dyrektywa?

Główną zasadą Gwiezdnej Floty jest tzw. Pierwsza Dyrektywa, czyli Rozporządzenie Ogólne numer 1, wydane przez Dowództwo Gwiezdnej Floty. Pierwsza Dyrektywa głosi, iż Gwiezdna Flota nie ma prawa ingerować w samodzielną ewolucję cywilizacji słabiej rozwiniętych. Dyrektywy tej nie wolno świadomie łamać, nawet jeśli jest to jedyna szansa na uratowanie statku i załogi od zagłady. Jedynym dopuszczalnym warunkiem naruszenia Pierwszej Dyrektywy jest złamanie jej, aby zmniejszyć skutki wcześniejszej ingerencji. W innych przypadkach jest to wysoce niemoralne - i zwykle surowo karane.Jak funkcjonuje gospodarka Federacji, skoro nie używa się w niej pieniędzy?

Faktycznie w Federacji nie używa się pieniędzy, ale to nie znaczy, że ludzie w ogóle wyrzekli się pracy, ponieważ nie dostają zarobku, ani że obywatele Federacji w ogóle nie handlują, czy też trwonią bezkarnie zasoby. Główną odpowiedzią na to pytanie jest fakt, iż człowiek XXIV wieku to istota o znacznie innej mentalności, niż ta obecnie. Porzucił wyzysk, chciwość, poświęcił się życiu, któremu przewodzi nie materializm, ale rozwój emocjonalny, intelektualny i kulturowy.

W Federacji nie ma pieniądza, ale jest waluta, w której wypłaca się zarobek, płaci za energię itp. (np. oficerowie na DS9 płacą "czymś" w barze Quarka). Nie jest to kanoniczne, ale przyjmuje się, że oficjalną walutą Federacji są "kredyty" (które mogą oznaczać równowartość jakiejś jednostki energii), co nie przeszkadza w handlu innymi walutami na przeróżnych światach w obrębie terytorium Federacji.Co to za mundury, w których paradują oficerowie? Co oznaczają? Czym się różnią?

Uniformy oficerów Gwiezdnej Floty zmieniały się w trakcie ewolucji świata Star Trek. Praktycznie każdy serial miał "swoje" mundury, aczkolwiek większość dostosowane była do pewnych federacyjnych standardów.

Generalnie wśród mundurów rozróżnia się trzy kolory: czerwony, złoty i niebieski. Każdy kolor oznacza inną sekcję, przy czym należy pamiętać, że czerwone i złote uniformy w TOS i ENT oznaczają przeciwne sekcje, niż ich odpowiedniki z późniejszych seriali. Na mundurach można również odnaleźć oznaczenia stopnia danego oficera. W The Original Series są one umieszczone na mankietach (żółte naszywki), w Enterprise na piersi, zaś w pozostałych serialach na kołnierzu (okrągłe, srebrne i czarne nity). Dodatkowo od serialu The Next Generation częścią umundurowania stał się komunikator, mający kształt symbolu Gwiezdnej Floty, przypinany po lewej stronie klatki piersiowej. Wyjątek stanowią tu TOS i ENT - w serialach tych komunikator jest osobnym urządzeniem.Pytania i odpowiedzi układali także: Marcin Okraska, Marcin Wichary,
King of Borg, Peter R. MacMillen, Igor Ochnio,
Norbert Wojsznis, Jarosław Polewka, Elek,
Przemysław Płaskowicki, Bartosz Mierzwiak,
Ashka, William T. Riker, Gul Adirm, Polinik,
Adam Mencwal, Paweł Chałczyński, Tomasz Stiller,
Ziemowit Mierzwiak, Tomasz Stiller, Piotr Kuras
i Teroi Orel.© Copyright 2001-2009 by USS Phoenix Team.   Dołącz sidebar Mozilli.   Konfiguruj wygląd.
Część materiałów na tej stronie pochodzi z oryginalnego serwisu USS Solaris za wiedzą i zgodą autorów.
Star Trek, Star Trek The Next Generation, Deep Space Nine, Voyager oraz Enterprise to zastrzeżone znaki towarowe Paramount Pictures.

Pobierz Firefoksa!