USS Phoenix
Logo
 
Jakie gatunki ze Star Treka odegrały najważniejszą rolę?

Najważniejsze gatunki oprócz ludzi (Ziemian) w świecie Star Treka to:

  • Bajoranie - stara cywilizacja, istniejąca na długo przed pojawieniem się homo sapiens,
  • Betazoidzi - gatunek pokojowo nastawionych telepatów,
  • Borg - wysoko rozwinięty i siejący terror w galaktyce gatunek asymilujący inne istoty,
  • Ferengi - gatunek kosmicznych handlarzy i piratów,
  • Kardasjanie - gatunek wysoko rozwiniętych, militarystycznych humanoidów,
  • Klingoni - gatunek agresywnych wojowników,
  • Romulanie - podstępny gatunek, mający wspólne korzenie z Wolkanami,
  • Wolkani - gatunek, który Ziemianie poznali jako pierwszą pozaziemską formę życia.Gdzie mogę się dowiedzieć czegoś o gatunku x?

Możesz zajrzeć do naszej bazy danych poznanych gatunków.
Możesz także spojrzeć na listę placówek działu Star Trek w Polsce. Całkiem możliwe, że znajdziesz tam adres ambasady bądź innej strony poświęconej obcym, o których chcesz się dowiedzieć więcej.Kto lub co to jest Q?

Q jest gatunkiem istot o ogromnej mocy, która z punktu widzenia istot mniej rozwiniętych może wydawać się boska. Najczęściej spotykanym przedstawicielem Kontinuum Q jest Q, który znudzony pragnie uwolnić się od stagnacji trwającej w jego Kontinuum od tysięcy lat. Enterprise-D spotkał tę istotę po raz pierwszy w 2364 r, kiedy to Q przeprowadził rozprawę sądową nad jego załogą za "barbarzyństwo ludzkości". Postać ta jest istotą, którą można opisać jako nieokiełznanego żartownisia, co w połączeniu z jego możliwościami niszczenia całych światów stanowi groźną kombinację. Q jest odpowiedzialny za pierwsze spotkanie Federacji z Borgiem w układzie J-25. Za swoje wyczyny został nawet niegdyś wyrzucony z Kontinuum, ale potem odzyskał swoje uprawnienia i moc. Q dręczył głównie załogę Enterprise-D, ale odwiedził też stację Deep Space 9 i pokład USS Voyager.Jak to jest z finansami? Co to jest latinum?

W dwudziestym czwartym wieku Zjednoczona Federacja Planet postarała się wyeliminować wszelki głód i ubóstwo, co doprowadziłoby do zaprzestania stosowania różnorakich walut. Niestety, sprawa pieniędzy w galaktyce nie jest taka prosta. W użyciu jest kilka jednostek płatniczych. Federacja stosuje swoje "kredyty federacyjne". Są one przechowywane w postaci elektronicznej (na koncie w genewskim banku) bądź też jako monety (1, 5, 10 kredytów) i banknotów (1, 10, 50 i 100 kredytów). Inne znane formy płatności to issik (stworzony przez Orionów, uznawany przez Federację), lek (Kardasjanie, Talarianie i Tzenkethi), darsek (Klingoni), lita (Bajoranie) i latinum, honorowane głównie przez Kardasjan, Klingonów i Ferengi. Latinum jako waluta to specjalnie przygotowany, wysokociśnieniowy stop platyny i złota. Zgodnie z niektórymi źródłami, w takim opakowaniu umieszcza się pewną ilość bliżej nieznanego materiału, którego replikacja jest całkowicie nieopłacalna, ze względu na duże wymagania energetyczne. Latinum jako pieniądz występuje w trzech odmianach: listków, pasków i sztabek, i jest często wykorzystywany przy różnych transakcjach (także czarnorynkowych).Jeśli człony Borga są tak zaawansowane technicznie, czemu nie potrafią obronić się przed zwykłą bronią nie-energetyczną?

Człony Borga pomimo różnych wszczepów, które zwiększają ich zdolności i odporność, są wrażliwe nie tylko na broń energetyczną. Dlatego można je uszkodzić lub zabić poprzez np. skręcenie karku, ostrzelanie pociskami z karabinu maszynowego, albo zranić bronią białą. Najprawdopodobniej człony Borga wykorzystują swoje osłony osobiste tylko do obrony przed bronią energetyczną, ruch dowolnej masy nie jest traktowany jako zagrożenie ze względu na swoją niskoenergetyczność. Jednak jest wysoce prawdopodobne, że i w takiej sytuacji człony Borga potrafiłyby się dostosować, jeśli zagrożenie byłoby wystarczająco często i wielokrotnie powtarzane.Co to jest symbiont i co daje Trillowi po połączeniu?

Symbiont to, jak sama nazwa wskazuje, stworzenie żyjące w symbiozie z innym stworzeniem. W wypadku Trillów symbiont ma postać niehumanoidalną (przerośnięty ślimak) i musi być wszczepiany chirurgicznie humanoidalnemu nosicielowi.

Symbiont może przeżyć wielu nosicieli - gdy jeden z nich zestarzeje się i jest bliski śmierci, symbiont zostaje przeniesiony do nowego nosiciela. Co to daje nosicielowi? Przede wszystkim wiedzę - całą wiedzę, jaką zgromadził symbiont, oraz większość wspomnień poprzednich nosicieli (symbiont dzieli świadomość z nosicielem).Pytania i odpowiedzi układali także: Marcin Okraska, Marcin Wichary,
King of Borg, Peter R. MacMillen, Igor Ochnio,
Norbert Wojsznis, Jarosław Polewka, Elek,
Przemysław Płaskowicki, Bartosz Mierzwiak,
Ashka, William T. Riker, Gul Adirm, Polinik,
Adam Mencwal, Paweł Chałczyński, Tomasz Stiller,
Ziemowit Mierzwiak, Tomasz Stiller, Piotr Kuras
i Teroi Orel.© Copyright 2001-2009 by USS Phoenix Team.   Dołącz sidebar Mozilli.   Konfiguruj wygląd.
Część materiałów na tej stronie pochodzi z oryginalnego serwisu USS Solaris za wiedzą i zgodą autorów.
Star Trek, Star Trek The Next Generation, Deep Space Nine, Voyager oraz Enterprise to zastrzeżone znaki towarowe Paramount Pictures.

Pobierz Firefoksa!