USS Phoenix
Logo
 
Czy istnieją w Polsce jakieś kluby fanów Star Trek?

W Polsce nie istnieje jako taki oficjalny, uznany przez Paramount/Viacom trekowy fanklub. Jednak mimo stosunkowo małej popularności Star Trek w naszym kraju, istnieje kilka klubów zreszających trekkerów. Ich listę oraz więcej informacji znaleźć można na tej stronie, w sekcji Star Trek w Polsce.Co było, jest lub będzie w polskich stacjach TV?

W Polsce jak do tej pory emitowane było pięć sezonów The Next Generation (jednak bez dwóch odcinków), pięć sezonów Deep Space Nine, cztery sezony Voyagera oraz całość The Original Series (jednakże tylko w telewizji kodowanej). W różnych stacjach telewizyjnych ukazały się również wszystkie filmy pełnometrażowe oprócz Nemesis.

Jeśli chcesz się dowiedzieć, co teraz leci lub niedługo będzie emitowane w telewizji, regularnie sprawdzaj główną stronę naszego serwisu!Co zostało w Polsce wydane na VHS lub DVD, a co leciało w kinach?

W Polsce wyświetlano w kinach następujące filmy: The Motion Picture, Star Trek II (krótko i tylko w kilku kinach), Star Trek IV, Generations oraz Nemesis.
Na kasetach wideo ukazały się wszystkie filmy pełnometrażowe poza Star Trek V i Nemesis. Dodatkowo wydano też odcinki serialu The Next Generation, a konkretnie Encounter at Farpoint oraz Best of Both Worlds.
Jeśli chodzi o DVD, w Europie (region 2) wydano Generations, First Contact i Insurrection, które można także dostać w Polsce.Dlaczego Star Trek jest w Polsce tak mało popularny?

Star Trek nie zdobył w Polsce tak dużej popularności jak w krajach zachodnich. Nie wiadomo czemu. Może powodem jest specyficzna natura Polaków? Może Star Trek jest dla nich zbyt optymistyczny? A może to bardziej prozaiczny powód - brak "korzeni" (pierwszy serial nigdy nie był w Polsce wyświetlany)? Co więcej, fani Star Trek często spotykają się z głupimi uśmieszkami i drwinami ze strony kolegów oraz koleżanek, uważających treka za bzdury. Dlaczego? Nie wiadomo... Seriale mają wszystko, co trzeba w science-fiction. Dobre efekty, ciekawe postaci i interesujące fabuły, często o głębszym, złożonym przesłaniu. Może zbyt ciekawe i zbyt złożone? Może zbyt optymistyczne i zbyt wizjonerskie? Może zbyt odległe od naszej polskiej, szarej rzeczywistości? Na pewno nie bez winy jest także postawa polskich stacji telewizyjnych i dystrybutorów kinowych, dla których fantastyka (nie tylko Star Trek) to zwykle towar drugiej kategorii, który nie zasługuje na porządną promocję i dobry czas antenowy.Co pisze polska prasa o Star Trek?

Różne rzeczy - głównie wyssane z palca bzdury podparte przeinaczonymi faktami. Recenzja obojętnie którego serialu zaczyna się od słów o "dzielnej załodze Enterprise". Na szczęście zdarzają się też fachowe artykuły, przy których widać, że autorzy znają się na tym, co piszą, a nie tylko nieudolnie przerabiają prace innych.Co powinienem wiedzieć poruszając się po forum startrek.pl?

 • Po pierwsze powinieniem wiedzieć, że forum to jest miejscem dyskusji o tematach szeroko związanych z filmami i serialami Star Trek.

 • Po drugie: powinienem przestrzegać elementarnych zasad kultury dyskusji jeśli nie zamierzam być zbanowany. Dobrze też, bym zwracał uwagę na reakcje innych Forumowiczów i starał się ich nie drażnić swoją postawą.

 • Po trzecie: jeśli spod mojego IP zamierzają pisać inne osoby, powinienem to oficjalnie zgłosić i wytłumaczyć.

 • Po czwarte: pisząc w określonym topicu powinienem pamiętać kto go założył i uwzgledniać jego prośby.

 • Po piąte: osobami do których mogę zwrócić sie w wypadku jakichkolwiek wątpliwości są pilnujący porządku na forum moderatorzy: elbereth, waterhouse i Madame Picard oraz czuwający nad serwisem junior admini - Pah Wraith, Q__ i Eviva. Ich uwagi powinienem uwzględniać.

 • Po szóste: listę dostępnych emoticonów znajdę TU.

 • Po siódme: listę skrótów (akronimów) stosowanych przez fanów ST znajdę TU.

  Życzymy owocnych dyskusji.  Pytania i odpowiedzi układali także: Marcin Okraska, Marcin Wichary,
  King of Borg, Peter R. MacMillen, Igor Ochnio,
  Norbert Wojsznis, Jarosław Polewka, Elek,
  Przemysław Płaskowicki, Bartosz Mierzwiak,
  Ashka, William T. Riker, Gul Adirm, Polinik,
  Adam Mencwal, Paweł Chałczyński, Tomasz Stiller,
  Ziemowit Mierzwiak, Tomasz Stiller, Piotr Kuras
  i Teroi Orel. • © Copyright 2001-2009 by USS Phoenix Team.   Dołącz sidebar Mozilli.   Konfiguruj wygląd.
  Część materiałów na tej stronie pochodzi z oryginalnego serwisu USS Solaris za wiedzą i zgodą autorów.
  Star Trek, Star Trek The Next Generation, Deep Space Nine, Voyager oraz Enterprise to zastrzeżone znaki towarowe Paramount Pictures.

  Pobierz Firefoksa!