USS Phoenix
Logo
 
Kto to jest trekker albo trekkie?

Trekkie i trekker to angielskie słowa określające zagorzałego fana Star Trek. Chronologicznie pierwsze było określenie "trekkie", zresztą jako jedyne słowo określające grupę fanów trafiło do oksfordzkiego słownika języka angielskiego. Obecnie jednak częściej stosuje się słowo "trekker", gdyż zostało powszechnie "zaakceptowane" przez wytwórnię Paramount, producenta seriali i filmów Star Trek.

Siłę trekkerów może obrazować jeden tylko przykład: pierwszy amerykański prom kosmiczny nazwano "Enterprise" właśnie na ich prośbę, po tym, jak NASA otrzymała kilkaset tysięcy listów od fanów serialu.Czy Star Trek jest popularny w innych państwach? Jeśli tak, to w których?

Na świecie Star Trek ma dużo większą popularność niż w naszym kraju. Ilość członków zagranicznych fanklubów jest liczona w tysiącach, a nawet w setkach tysięcy. Serial jest najbardziej popularny w swym macierzystym kraju - USA, z pozostałych można wymienić sąsiadujące z nami Niemcy.

W USA wychodzi oficjalny magazyn fanów - "Star Trek: Communicator" (istnieje też niemiecka edycja), oraz całe rzesze innych gazet.

Ciekawostką jest Jordania - nowy władca tego kraju - Abdullach jest trekkerem. Pojawił się nawet w jednym z odcinków Voyagera (jako statysta). Zajął się też organizacją konwentów w swoim kraju (zaprosił tam między innymi aktorów grających Neelixa i Doktora). To się nazywa wysoko postawiony fan...Co to są konwenty?

Fani Star Trek w krajach bardziej "przyjaznych trekowo" organizują tzw. konwenty - znane też jako zloty trekkerów. Na amerykańskich, brytyjskich, czy niemieckich konwentach pojawiają się często osoby związane ze Star Trek - aktorzy, reżyserzy, scenarzyści, producenci...
W naszym kraju odbyły się trzy minikonwenty, organizowane przez Polski Oddział Gwiezdnej Floty, w wakacje 1999, 2000 i 2001 roku. Prawdopodobnie odbędą się też kolejne.Co to jest Star Trek: The Experience?

"Star Trek: The Experience" to trekowe "miasteczko" zorganizowane w hotelu Las Vegas Hilton w Las Vegas w USA. Jest to miejsce, gdzie można wejść w świat Star Trek i poczuć się jak prawdziwy członek załoki statku Federacji lub dowolnej innej rasy ze świata Star Trek. Można zwiedzić mostek USS Enterprise-D, napić się raktajino i zagrać w dabo u Quarka, lub zrobić sobie zdjęcie z Klingonem. Jednym słowem, odwiedzenie tego miejsca powinno być marzeniem każdego trekkera.Czy Star Trek ma jakichś znanych fanów?

Owszem. Oprócz wspomnianego parę pytań wyżej króla Jordanii, warto wymienić:

  • profesora Stephena Hawkinga (przez wielu uważanego za najwybitniejszego fizyka naszych czasów), który wystąpił nawet gościnnie w jednym z odcinków TNG (zagrał tam hologram samego siebie).
  • aktora Robina Williamsa - był nawet skłonny wystąpić w jednym z odcinków TNG, jednakże uniemożliwiły mu to inne obowiązki (ale może jeszcze kiedyś będzie miał swoją szansę).
  • Billa Clintona - byłego prezydenta Stanów Zjednoczonych.

Oczywiście fanów Star Trek - także tych bardziej znanych jest o wiele, wiele więcej.Pytania i odpowiedzi układali także: Marcin Okraska, Marcin Wichary,
King of Borg, Peter R. MacMillen, Igor Ochnio,
Norbert Wojsznis, Jarosław Polewka, Elek,
Przemysław Płaskowicki, Bartosz Mierzwiak,
Ashka, William T. Riker, Gul Adirm, Polinik,
Adam Mencwal, Paweł Chałczyński, Tomasz Stiller,
Ziemowit Mierzwiak, Tomasz Stiller, Piotr Kuras
i Teroi Orel.© Copyright 2001-2009 by USS Phoenix Team.   Dołącz sidebar Mozilli.   Konfiguruj wygląd.
Część materiałów na tej stronie pochodzi z oryginalnego serwisu USS Solaris za wiedzą i zgodą autorów.
Star Trek, Star Trek The Next Generation, Deep Space Nine, Voyager oraz Enterprise to zastrzeżone znaki towarowe Paramount Pictures.

Pobierz Firefoksa!