USS Phoenix
Logo
 
Co to jest sezon?

Wszystkie seriale Star Trek, jako produkcje amerykańskie, podzielone są w charakterystyczny sposób - na tzw. sezony (u nas nazywane seriami).

Sezon to seria około 20-26 odcinków (w zależności od serialu), która zaczyna się we wrześniu/październiku, a kończy w maju/czerwcu - nowe odcinki są z reguły przetykane powtórkami starych. W trakcie wakacji jest przerwa na odpoczynek - ok. 3-4 miesiące, przy czym przez cały czas lecą powtórki minionego sezonu (a czasem i wcześniejszych). Wakacyjna przerwa między sezonami często jest uwzględniana w serialu - między pierwszym odcinkiem nowego sezonu, a ostatnim poprzedniego mija czasem kilka miesięcy "czasu serialowego" (szczególnie widoczne jest to w Deep Space Nine).

Jak więc widać, Amerykanie mają dużo gorzej niż my - muszą czekać przez całe wakacje, by ujrzeć kontynuację swojego ulubionego serialu. U nas bywa lepiej, gdyż jeśli już stacja kupuje jakiś serial, to nabywa od razu kilka sezonów i puszcza je po kolei, bez dłuższych przerw. Niestety, zazwyczaj musimy czekać na zakończenie danego sezonu w USA, zanim zostanie on wyemitowany u nas, tak więc opóźnienie około roku jest na porządku dziennym.Co to jest rozpoczęcie/zakończenie sezonu?

Praktycznie każdy sezon rozpoczyna się i kończy specjalnymi odcinkami, z reguły dużo lepszymi niż pozostałe. Odcinek rozpoczynający sezon ma za zadanie ponowne oswojenie nas (a także nowych widzów) z postaciami i miejscem akcji, a także zapewnić godną kontynuację akcji (lub rozpoczęcie jej w przypadku pilota). Odcinek kończący sezon zazwyczaj rozpoczyna więcej wątków, niż kończy i zawiera wiele dramatycznych zwrotów akcji, zmuszając widza, by zasiadł przed telewizorem po wakacjach, kiedy to (w USA) rozpoczyna się następny sezon. Odcinki kończące w taki sposób sezon serialu określane są miarem cliffhangerów.Co to jest pilot?

Pilotem oznacza się pierwszy odcinek danego serialu. Jest to także "próbny" odcinek, po obejrzeniu którego wytwórnia akceptuje cały serial, bądź odrzuca go - a wtedy najczęściej serial nigdy nie ujrzy światła dziennego (chociaż inaczej było w przypadku TOS: The Cage). Dlatego - w Stanach - pilot pojawia się czasem dużo wcześniej niż kolejne odcinki.

Pilot najczęściej trwa dwa razy dłużej niż zwykły odcinek, a jego zadaniem jest zapoznanie nas z bohaterami i miejscem akcji. Pilotami kolejnych seriali były:

  • "The Original Series" - The Cage (pierwszy)
  • "The Original Series" - The Man Trap (drugi)
  • "The Animated Series" - Beyond the Farthest Star
  • "The Next Generation" - Encounter at Farpoint
  • "Deep Space Nine" - Emissary
  • "Voyager" - Caretaker
  • "Enterprise" - Broken BowCo to jest teaser?

Teaserem nazywa się tę część odcinka, która występuje przed czołówką - w Polsce przyjęło się nazywać ją po prostu "prologiem". W niektórych serialach czołówka jest na samym początku, jednak w większości seriali amerykańskich, tak jak i w każdym odcinku Star Trek, mamy prolog, trwający od jednej do pięciu minut. Zazwyczaj wprowadza on widzów w akcję odcinka, często też kończy się zwrotem akcji, budując napięcie i zmuszając widza do zastanawiania się "jak oni rozwiążą ten problem?" przez całą czołówkę.Co to jest cliffhanger?

Twórcy seriali wykorzystują często wakacyjną przerwę na stworzenie ciekawego odcinka, zwanego cliffhangerem - ostatniego odcinka sezonu (często z fabułą o przełomowym znaczeniu), rozpoczynającego jakieś wątki, których dokończenie znajduje się dopiero w pierwszym odcinku następnego sezonu, emitowanego po wakacjach. W Star Trek, najczęściej oba te odcinki mają takie same nazwy (chociaż wyjątkiem jest tu Deep Space Nine).

Co ciekawe, często przy tworzeniu pierwszej części twórcy nie wiedzą, jak ona się skończy, gdyż kontynuacja jest dopiero w głowie scenarzysty lub w trakcie pisania, a w skrajnych przypadkach po prostu nikt się jeszcze nad nią nie zastanawia.Co to jest trailer?

Trailer to po polsku zwiastun - kilkudziesięciosekundowa zapowiedź odcinka (albo kilkuminutowa filmu), mająca zachęcić nas do jego oglądania. W Stanach zazwyczaj po każdym odcinku Star Trek puszczana jest zapowiedź następnego.

Na naszej stronie znajdziesz trailery zarówno niektórych filmów, jak i najbardziej znaczących odcinków.

Skąd jednak ta dziwna nazwa? Trailer (po angielsku "przyczepa") pochodzi stąd, iż ostatnie metry taśm z filmami rozpowszechnianych w kinach "dopychano" właśnie zapowiedziami innych produkcji tej samej wytwórni.Czy istnieją specjalne, podwójne odcinki?

Często twórcy serialu raczą nas perełką w postaci podwójnego odcinka, a konkretniej dwóch kolejnych odcinków połączonych fabułą i miejscem akcji. Zazwyczaj obie części mają te same nazwy, lecz nie jest to regułą (szczególnie w Deep Space Nine). Podwójne odcinki są z reguły staranniej przemyślane, bardziej widowiskowe i po prostu lepsze od "zwykłych".

Za podwójne odcinki można także uznać także cliffhangery i ich kontynuacje. Ciekawostką jest, że w serialu DS9 pojawił się jeden potrójny odcinek (The Homecoming/The Circle/ The Siege), pojawił się też - nietypowy jak na Star Trek - cykl sześciu odcinków (początek sezonu szóstego, tzw. "Dominion War Arc"), a końcówka serialu to aż dziewięć silnie ze sobą powiązanych odcinków, nazwanych "The Final Chapter" - "Ostatni rozdział".Co to jest spoiler?

Spoiler (zwany czasem bardziej swojsko "psujem") to informacja, która właśnie psuje nam niespodziankę, gdyż opowiada o faktach z filmów/odcinków, które nie były jeszcze emitowane w Polsce. Zalecana jest więc ostrożność przy czytaniu informacji o tych odcinkach i filmach, których jeszcze nie obejrzeliśmy, gdyż możemy niechcący dowiedzieć się rzeczy, które zepsują nam przyjemność oglądania (np. dowiemy się, jak wyglądało zakończenie jakiegoś odcinka).

Spoilerowanie (czyli umieszczanie spoilerów w listach) uznawane jest w większości grup fanowskich za poważne wykroczenie i przejaw braku kultury (za co grozi nawet wydalenie z listy). Dotyczy to także grup fanów Star Trek - także w Polsce.

Na polskich listach dyskusyjnych uznaje się, że można swobodnie pisać o odcinkach i filmach, które były emitowane w telewizji (ogólnodostępnej, niekodowanej), w kinach lub na kasetach wideo w Polsce (w dwóch ostatnich przypadkach wypada jednak odczekać przynajmniej dwa tygodnie od premiery).
Jeśli piszemy list zawierający informacje o nieemitowanych w Polsce odcinkach/filmach, należy umieścić na początku listu specjalne oznaczenia, dzięki którym odbiorcy mogą w porę zorientować się, że to e-maile lub wiadomości ze spoilerami.
Uwaga: zakaz spoilerowania dotyczy nie tylko filmów i seriali, ale także książek, komiksów czy nawet gier komputerowych!

Nawet w USA istnieją restrykcje dotyczące spoilerów, gdyż niektóre fakty dotyczące nowych odcinków są "wykradane" lub celowo ujawniane przez producentów, aby spowodować żywsze zainteresowanie serialem. Zjawisko to znacznie przybrało na sile wraz z rozpowszechnieniem się Internetu - na porządku dziennym jest na przykład publikowanie scenariuszy jeszcze niewyemitowanych odcinków.Co to jest blooper?

Blooperem potocznie nazywane jest zabawne zdarzenie lub wpadka, która miała miejsce podczas kręcenia serialu/filmu, i została uchwycona na taśmie filmowej, a następnie pominięta w montażu. Za bloopera uznaje się śmieszną pomyłkę tekstu, potknięcie aktora i tym podobne zdarzenia. Często zdarza się, że twórcy serialu po pewnym czasie publikują w takiej czy innej formie część blooperów.Pytania i odpowiedzi układali także: Marcin Okraska, Marcin Wichary,
King of Borg, Peter R. MacMillen, Igor Ochnio,
Norbert Wojsznis, Jarosław Polewka, Elek,
Przemysław Płaskowicki, Bartosz Mierzwiak,
Ashka, William T. Riker, Gul Adirm, Polinik,
Adam Mencwal, Paweł Chałczyński, Tomasz Stiller,
Ziemowit Mierzwiak, Tomasz Stiller, Piotr Kuras
i Teroi Orel.© Copyright 2001-2009 by USS Phoenix Team.   Dołącz sidebar Mozilli.   Konfiguruj wygląd.
Część materiałów na tej stronie pochodzi z oryginalnego serwisu USS Solaris za wiedzą i zgodą autorów.
Star Trek, Star Trek The Next Generation, Deep Space Nine, Voyager oraz Enterprise to zastrzeżone znaki towarowe Paramount Pictures.

Pobierz Firefoksa!