USS Phoenix
Logo
 
Czy i gdzie można kupić filmy Star Trek? A może także i odcinki seriali?

Wszystkie pełnometrażowe filmy Star Trek zostały wydane w USA i w Europie na kasetach VHS i płytach DVD. Wydano także specjalną wersję pierwszego filmu, z poprawionymi efektami i dodanymi kilkoma scenami - w planach jest także wydanie specjalnej edycji drugiego filmu. Filmy Star Trek w Polsce, szczególnie na kasetach VHS, to raczej towar trudny do zdobycia. Można próbować odkupić kasetę z filmem w wypożyczalni kaset (ale i tak nie wszystkie można tam znaleźć) lub próbować znaleźć ją w większych sklepach z filmami. Najpewniejszy jednak sposób na znalezienie kasety z filmem to zakup przez Internet z któregoś z zachodnich sklepów internetowych lub wycieczka do dużego zagranicznego miasta - jak Berlin, Wiedeń czy Londyn.

Jeśli chodzi o odcinki seriali, to w USA na kasetach VHS regularnie wydawane są najnowsze epizody kolejnych seriali (wyszły więc TOS, TNG, DS9 i VOY, obecnie wydawany jest ENT). Jeśli chodzi o DVD, to dotąd wydano cały serial The Original Series i sześć sezonów The Next Generation, dwa sezony Deep Space Nine (kolejne sezony będą sukcesywnie wydawane). W Polsce można kupić pierwszy sezon TNG, ale niestety jest to wydanie bez polskiej wersji językowej.Czy zostały napisane jakieś książki ze świata Star Trek?

Tak - bardzo dużo. Niestety, jedynie dwie zostały wydane w Polsce, tak więc jedynym źródłem trekowych publikacji wydają się być zagraniczne księgarnie, (także internetowe, jak na przykład "Amazon.com").
Na szczególną uwagę zasługują niektóre serie książkowe, takie jak New Frontier Petera Davida (powszechnie uważanego za najlepszego trekowego pisarza) czy Section 31 (różni autorzy). Warto też rozejrzeć się za książkowymi kontynuacjami seriali DS9 i VOY.

Niestety, w przeciwieństwie np. do książek związanych z tematyką Gwiezdnych wojen, kanoniczność książek i komiksów trekowych nie jest w żaden sposób kontrolowana, w związku z czym za kanon należy uznać jedynie nowelizacje odcinków i filmów (z niewielkimi wyjątkami).Do jakich filmów i seriali wydano ścieżki dźwiękowe (soundtracki) na CD?

W sklepach muzycznych ukazały się swojego czasu płyty CD ze ścieżkami dźwiekowymi z wszystkich filmów pełnometrażowych i seriali telewizyjnych. Najbardziej popularną płytą była wydana z okazji jubileuszu serii "The Best of Star Trek" z muzyką ze wszystkich dotychczasowych seriali. Ostatnio pojawiły sie płyty CD z muzyką w wirtualnych sklepach internetowych. W Polsce zasadniczo trudno jest znaleźć coś trekowego, lecz gdy pójdziemy do dużego sklepu muzycznego to jest szansa, że nie odejdziemy z kwitkiem.Czy mogę jakoś zdobyć autograf mojego ulubionego trekowego aktora?

Są trzy drogi - można:

  • spróbować uzyskać autograf pisząc na adres aktora (czy też jego agenta) - nie polecane i raczej trudno uzyskać tą drogą autograf,
  • spróbować odkupić od kogoś taki autograf (np. w internetowym domu aukcyjnym takim jak "eBay"),
  • udać się na jeden z oficjalnych konwentów Star Trek (np. w Niemczech), na które zapraszane są trekowe gwiazdy.Czy gdzieś można dostać modele statków Star Trek do sklejania?

Podobnie jak w przypadku Star Wars, tak i Star Trek jako specyficzne zjawisko kulturowe oferuje fanom szeroki wybór gadżetów. Między innymi należą do nich trekowe modele. Oficjalnie modele wydaje firmy ERTL i Revell. Modele te są duże, ale składają się z niewielkiej ilości elementów. Prawidłowo sklejone, w rękach wprawnego modelarza, który posiada także zmysł malarski, modele te prezentują się bardzo okazale i mogą zdobić pokój każdego fana. Rozmiary pojedynczych modeli wahają się w okolicach 21-23 cali. W ofercie są także zestawy modeli, ale są one raczej niewielkie i niezbyt okazałe, chociaż mają wielką zaletę - można włożyć je do kieszeni i np. w pociągu nieźle się bawić.

Z dostępnością modeli trekowych w naszym kraju bywa bardzo różnie. Dobre sklepy modelarskie zwykle mają w swojej ofercie przynajmniej kilka trekowych modeli (lub mogą je na życzenie klienta sprowadzić), ale w mniejszych sklepach próżno szukać trekowych modeli. Ciężko jest także coś znaleźć w polskim Internecie - możliwość zamówienia kilku modeli tą drogą oferuje jedynie sklep modelarski Atak Model.Pytania i odpowiedzi układali także: Marcin Okraska, Marcin Wichary,
King of Borg, Peter R. MacMillen, Igor Ochnio,
Norbert Wojsznis, Jarosław Polewka, Elek,
Przemysław Płaskowicki, Bartosz Mierzwiak,
Ashka, William T. Riker, Gul Adirm, Polinik,
Adam Mencwal, Paweł Chałczyński, Tomasz Stiller,
Ziemowit Mierzwiak, Tomasz Stiller, Piotr Kuras
i Teroi Orel.© Copyright 2001-2009 by USS Phoenix Team.   Dołącz sidebar Mozilli.   Konfiguruj wygląd.
Część materiałów na tej stronie pochodzi z oryginalnego serwisu USS Solaris za wiedzą i zgodą autorów.
Star Trek, Star Trek The Next Generation, Deep Space Nine, Voyager oraz Enterprise to zastrzeżone znaki towarowe Paramount Pictures.

Pobierz Firefoksa!