USS Phoenix
Logo
 
Czy świat treka pozostał spójny przez ponad trzydzieści lat produkcji seriali i filmów?

Trudno odpowiedzieć na to pytanie. Jeśli przyjrzeć się szczegółom, to można powiedzieć, że w niektórych miejscach tej spójności brakuje. Często można mieć takie wrażenie przy działaniu niektórych urządzeń w konkretnych przypadkach. Na świat Star Trek trzeba jednak spojrzeć z innego punktu widzenia, jest on wizjonerski i można porównać go np. do świata J. R. R. Tolkiena, który uznawany jest za klasyka. Tu i tu mamy przedstawiony świat, który ma wszystkie elementy, aby móc istnieć - choć został stworzony w umyśle autora. Zaś co do spójności, to trzeba dodatkowo pamiętać, że nie wolno czepiać się szczegółów, jeśli do świata tego nawiązują filmy z przestrzeni ponad trzydziestu lat, a którego twórcami byli przez ten czas różni autorzy.Jakie są główne cechy świata przedstawionego w Star Trek?

Podstawowe przesłanie Star Trek to tolerancja i zrozumienie. Ludzkość po kontakcie z obcą rasą nie tylko nie zaczęła rasistowskiej wojny, ale zawiązała sojusz i stworzyła największą potęgę w naszej części galaktyki. A jest ona pełna wielu różnych ras: wojowniczych Klingonów, podstępnych Romulan, chciwych Ferengi...

Pierwszy trekowy serial powstał w czasach, gdy publiczny pocałunek kobiety i mężczyzny o różnych kolorach skóry mógł okazać się skandalem. Takie właśnie bariery społeczne łamał Star Trek pokazując, że ludzie mogą żyć w zgodzie i pokoju.

"Podstawowe" gatunki - przeważnie te, które pojawiły się w pierwszym serialu (The Original Series) i zarazem najczęściej później wystepujące i odgrywające jakąś rolę są odzwierciedleniem pewnych cech ludzi: Klingoni to waleczność i honor, ale także dzika agresja; Wolkani - logika, spokój i opanowanie; Romulanie - podstęp, spryt, intrygi; Ferengi - chciwość, zacofanie; Bajoranie - granicząca z fanatyzmem religijność. Dopiero później pojawiły się gatunki, które nie odzwierciedlają konkretnych cech ludzkości. Każda ma swój język i kulturę, jednak nie jest to żadną barierą w pokojowej egzystencji - do porozumiewania się służą translatory, które tłumaczą wypowiedź na język odbiorcy. Różnice kulturalne zamiast dzielić (jak jest obecnie) raczej łączą - każdy gatunek zazwyczaj wnosi coś do Federacji.

Nadanie obcym gatunkom konkretnego charakteru ma swoje odbicie w ich zachowaniach: mottem Federacji jest odkrywanie nowych światów i cywilizacji, więc każdy konflikt stara się rozwiązać na drodze dyplomatycznej, traktując wojnę jak ostateczność. Klingoni są wojowniczy, więc jeśli stwierdzą, że mają szansę na zwycięstwo i zdobycie sławy - zaatakują. Ferengich nie interesuje polityka. Dla nich liczą się tylko pieniądze, więc z każdą cywilizacją starają się nawiązać handel. Borga nie interesuje polityka, finanse, ma na celu osiągnięcie doskonałości asymilując kolejno napotkane gatunki. Większość ras ma swój "profil psychologiczny", zasady którymi się kieruje.

Drugą znaną cechą świata Star Trek są prędkości rozwijane przez statki. Prędkość nadświetlną umożliwia stosowny napęd, co więcej - dopiero cywilizacja, która taki napęd wynalazła uznawana jest za gotową do pierwszego kontaktu.Pytania i odpowiedzi układali także: Marcin Okraska, Marcin Wichary,
King of Borg, Peter R. MacMillen, Igor Ochnio,
Norbert Wojsznis, Jarosław Polewka, Elek,
Przemysław Płaskowicki, Bartosz Mierzwiak,
Ashka, William T. Riker, Gul Adirm, Polinik,
Adam Mencwal, Paweł Chałczyński, Tomasz Stiller,
Ziemowit Mierzwiak, Tomasz Stiller, Piotr Kuras
i Teroi Orel.© Copyright 2001-2009 by USS Phoenix Team.   Dołącz sidebar Mozilli.   Konfiguruj wygląd.
Część materiałów na tej stronie pochodzi z oryginalnego serwisu USS Solaris za wiedzą i zgodą autorów.
Star Trek, Star Trek The Next Generation, Deep Space Nine, Voyager oraz Enterprise to zastrzeżone znaki towarowe Paramount Pictures.

Pobierz Firefoksa!