USS Phoenix
Logo
 
Co się zdarzyło w Khitomer?

Khitomer, układ planetarny na granicy romulańsko-klingońskiej był świadkiem dwóch ważnych wydarzeń:

  • w 2293 roku na tamtejszej planecie klasy M odbyła się konferencja pokojowa między Imperium Klingońskim, a Zjednoczoną Federacją Planet. Konferencja ta zaowocowała zakończeniem wojny między tymi mocarstwami.
  • w 2346 roku siły romulańskie dokonały tam rzezi na Klingonach, w wyniku której zginęło około 4000 przedstawicieli tego gatunku. Uratowały się tylko dwie osoby - młody Worf oraz Klingonka Kahlest, których uratowała załoga okrętu federacyjnego USS Intrepid. Przyczyną masakry prawie całej załogi posterunku była zdrada Klingona Ja'roda, który przekazał Romulanom sekretne kody dostępu do systemu obrony placówki klingońskiej.
  • Oprócz tego, na Khitomer podpisano kilka ważnych traktatów międzygatunkowych, regulujących wzajemne relacje pomiędzy mieszkańcami kwadrantów Alfa i Beta.Co się zdarzyło w Wolf 359?

Wolf 359 to układ gwiezdny, odległy od Ziemi o niespełna osiem lat świetlnych. Właśnie tam, w 2367 roku rozegrała się wielka bitwa między sześcianem Borga a czterdziestoma okrętami Gwiezdnej Floty. Flota dowodzona przez admirała J. P. Hansona miała za zadanie nie dopuścić do inwazji Borga na Ziemię. Wynik bitwy był tragiczny: 39 okrętów zostało zniszczonych, między innymi USS Tolstoy, USS Kyushu, USS Melbourne i USS Saratoga. W bitwie zginęło około 11 tysięcy osób.

Układ Wolf 359 istnieje naprawdę; znajduje się w konstelacji Lwa jako czwarty co do dystansu system odległy od Ziemi.Co takiego stało się na Talos IV, że statkom Federacji nie wolno tam lądować?

O wydarzeniach na Talos IV opowiada odcinek TOS: The Menagerie.

Talos IV to planeta, na której mieszka gatunek bardzo silnych telepatów, próbujących odbudować swój świat (zniszczony w wyniku wojny) poprzez ściąganie na nią innych inteligentnych stworzeń z przelatujących w pobliżu statków. Robią to przez tworzenie "halucynacji" telepatycznych - np. kapitanowi Pike'owi pokazywali, że znajduje się na pięknej planecie, identycznej jak Ziemia, aby zachęcić go do pozostania.

Ponadto, osoby które zetkną się z Talosjanami, mogą pozostawać pod ich wpływem niezależnie od odległości, w jakiej znajdują się od planety, dlatego takie osoby nie mogą być dopuszczone do normalnego życia. Z tych to powodów Federacja zakazała odwiedzania planety.Skąd wzięło się określenie Maquis?

Za Nową Encyklopedią PWN:

MAQUIS [maki], nazwa przyjęta na określenie franc. partyzantki walczącej 1940-44 przeciwko Niemcom; miejscem pobytu oddziałów partyzanckich były gł. trudno dostępne tereny, porośnięte gęstymi zaroślami makia (franc. maquis - stąd nazwa tej formy ruchu oporu).Pytania i odpowiedzi układali także: Marcin Okraska, Marcin Wichary,
King of Borg, Peter R. MacMillen, Igor Ochnio,
Norbert Wojsznis, Jarosław Polewka, Elek,
Przemysław Płaskowicki, Bartosz Mierzwiak,
Ashka, William T. Riker, Gul Adirm, Polinik,
Adam Mencwal, Paweł Chałczyński, Tomasz Stiller,
Ziemowit Mierzwiak, Tomasz Stiller, Piotr Kuras
i Teroi Orel.© Copyright 2001-2009 by USS Phoenix Team.   Dołącz sidebar Mozilli.   Konfiguruj wygląd.
Część materiałów na tej stronie pochodzi z oryginalnego serwisu USS Solaris za wiedzą i zgodą autorów.
Star Trek, Star Trek The Next Generation, Deep Space Nine, Voyager oraz Enterprise to zastrzeżone znaki towarowe Paramount Pictures.

Pobierz Firefoksa!